JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU PRZEZ INTERNET

Chcesz się dowiedzieć, jak założyć konto w banku przez internet? Sprawdź, w jakim banku założyć konto przez internet bez wychodzenia z domu.

Dawno minęły czasy, kiedy chcąc otworzyć konto bankowe, należało udać się do oddziału wybranej instytucji. Dzisiaj ROR można założyć przez internet, a w niektórych bankach – nawet przez telefon.

Cała procedura jest bardzo prosta i nie zajmuje więcej niż 5 minut. Większość banków stosuje bardzo podobne formularze aplikacyjne, które wymagają podania kilku standardowych informacji o sobie.

Jak wyglądają kolejne etapy zakładania konta przez internet? Przyjrzyjmy się całemu procesowi – krok po kroku.

Jak założyć konto w banku przez internet – wybierz bank oraz usługę / produkt

W pierwszej kolejności, musisz wiedzieć z usług jakiego banku chcesz korzystać.

Jeśli jesteś już zdecydowany, przejdź na stronę internetową wybranej instytucji i znajdź produkt, który Cię interesuje.

Jeżeli nie jesteś pewny, jaki rachunek osobisty będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, znajdź odpowiedni ranking darmowych kont.

Taka porównywarka pozwoli na szybką analizę ofert, a także oszczędzi czas i pieniądze.

Zastanów się, czy wolisz korzystać z dużego, markowego banku, mniejszego – lokalnego, czy może z takiego, który działa wyłącznie online.

Weź pod uwagę swoje preferencje dot. poszczególnych aktywności: jak często będziesz korzystać z bankomatów, przelewów online, wizyt w oddziałach, aplikacji mobilnej, bankowości internetowej, itd.

Jak założyć konto bankowe online – udostępnienie informacji

Otwierając nowe konto bankowe online musisz przekazać bankowi informacje, które pozwolą zidentyfikować Twoją tożsamość.

Zazwyczaj należy podać proste szczegóły, takie jak: imię, nazwisko, datę urodzin, PESEL, dane dowodu osobistego (nr serii), adres e-mail, tel. kontaktowy.

Uzgodnienie warunków

Decydując się na korzystanie z usług danego banku, będziesz musiał zgodzić się na przestrzeganie pewnych zasad i przyjąć odpowiedzialność za określone czynności na rachunku.

Otwierając konto w banku, nawiązujesz relację opartą o bardzo ważne zagadnienie – swoich pieniędzy. Dlatego też powinieneś znać swoje prawa i obowiązki.

Przeczytaj uważnie swoje wyrażane zgody, regulamin oraz tabelę opłat i prowizji. Szczególnie informacje podane małym druczkiem, zawierają najczęściej najbardziej istotne kwestie.

Weryfikacja tożsamości

Założenia konta bankowego online polega na wysłaniu wniosku o konto przez internet. Natomiast samo zawarcie z bankiem umowy różni się w zależności od wybranej metody weryfikacji tożsamości.

Banki udostępniają zazwyczaj kilka opcji do wyboru:

 • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera,
 • potwierdzenie tożsamości przez przelew aktywujący / weryfikacyjny z innego banku,
 • metoda na selfie – wykonanie zdjęcia dowodu osobistego oraz własnej twarzy,
 • wideo rozmowa z pracownikiem banku
 • e-dowód osobisty.

W zależności od wybranej metody, aktywacja konta może potrwać od kilku minut do kilku dni roboczych.

Tradycyjną pocztą / kurierem otrzymasz ponadto kartę płatniczą i np. kartę-zdrapkę do potwierdzania transakcji (jeśli takowe produkty zamówiłeś).

Jakie korzyści płyną z posiadania konta bankowego?

 • otrzymywanie wpływów na rachunek (np. z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty, emerytury, od osób prywatnych, instytucji)
 • wykonywanie przelewów (np. do ZUS, Urzędu Skarbowego, opłacanie rachunków, przekazywanie środków innym osobom prywatnym)
 • możliwość robienia szybkich zakupów online w Polsce i za granicą
 • dzięki bankomatom, dostęp do pieniędzy jest możliwy praktycznie w każdym zakątku świata
 • liczne promocje (np. nagrody pieniężne za skorzystanie z danego produktu), bonusy (np. zniżki u partnerów banku), moneybacki (zwrot części wydatków)
 • łatwy i szybki dostęp do środków poprzez bankowość internetową i aplikację mobilną
 • bezpieczeństwo kapitału (które gwarantuje m.in. Bankowy Fundusz Gwarancyjny)
 • oprocentowanie – w przypadku kont oszczędnościowych (rachunki osobiste rzadko pozwalają na pomnażanie finansów)

Jak założyć konto w banku przez internet – instrukcja

Cała procedura zakładania konta bankowego przez internet, jest bardzo intuicyjna i trwa zaledwie kilka minut. Jak wygląda w praktyce? Przedstawimy to na przykładzie mBanku i jego flagowego eKonta osobistego.

Czym charakteryzuje się ten sztandarowy produkt mBanku? Przede wszystkim, jest praktycznie bezpłatny w utrzymaniu, ponieważ większość najpopularniejszych usług – oferuje klientowi całkowicie za darmo.

 • Konto można założyć od 18 roku życia.
 • Otwarcie i prowadzenie konta jest w pełni darmowe.
 • Bezpłatne wydanie karty Mastercard Debit PayPass lub Visa Electron payWave (posiadają funkcję wielowalutową, płatności internetowe, zbliżeniowe, cashback).
 • Brak opłat za odnowienie karty.
 • Miesięczna opłata za kartę – 7 zł (można jej łatwo uniknąć, wykonując w miesiącu min. 1 transakcję kartą lub Google Pay/Apple Pay/Blik).
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, jeżeli kwota wypłaty wynosi min. 100 zł (jeżeli jest niższa – 2,50 zł).
 • Darmowe wypłaty z bankomatów Blikiem.
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą + 3% przewalutowanie (Mastercard) oraz do 5,9% (Visa).
 • Bezpłatna usługa cashback.
 • Darmowe korzystanie z wpłatomatów mBanku, Planet Cash, Cashline (Euronet – 0,2%).
 • Darmowe zwykłe przelewy przez internet.
 • Bezpłatne przelew europejskie SEPA.
 • Darmowe zlecenia stałe.
 • Aplikacja mobilna i internetowy serwis transakcyjny.
 • Płatności Blik, Google Pay, Apple Pay.

Instrukcja krok po kroku – jak otworzyć konto osobiste przez internet.

W pierwszej kolejności przechodzimy na tę stronę mBank i klikamy w czerwony przycisk Załóż Konto, a na następnej stronie Zaczynamy.

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 1 

Na pierwszym etapie formularza wpisz swoje Imię i Nazwisko. Po kliknięciu Dalej, zostaniesz przeniesiony do kolejnej części formularza.

Zakładanie konta przez internet - podaj imię oraz nazwisko

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 2 

W tej części wniosku podaj swój adres poczty e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Zgody na kontakt pracownika banku w celu pomocy przy zakładaniu konta nie musisz zaznaczać. Po uzupełnieniu informacji kliknij – Dalej

Zakładanie konta bankowego online - podaj adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 3 

W tym kroku wybierzesz dla siebie kartę płatniczą. Tutaj będzie do wyboru kilka rodzajów – poziome, pionowe, z własnym wizerunkiem.

Jeżeli nie możesz się na którąś zdecydować, zamów klasyczną kartę do konta. Masz również opcję nie zamawiania karty w ogóle.

Na tym etapie możesz również założyć bezpłatne konto oszczędnościowe Moje Cele (jeżeli chcesz z tego skorzystać – zaznacz okienko zgody).  Po dokonaniu wyborów, kliknij Dalej.

Jak założyć konto bankowe przez internet - wybierz kartę płatniczą

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 4 

W czwartej części wniosku uzupełnij kilka danych osobistych: obywatelstwo, kraj urodzenia, numer PESEL, miejsce swojego urodzenia oraz nazwisko panieńskie matki. Po wpisaniu tych informacji, kliknij Dalej.

Zakładanie konta w banku przez internet - podaj dane personalne

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 5 

W następnym kroku formularza o konto uzupełnij informacje o dowodzie osobistym. Podaj jego serię i numer, datę wydania oraz datę ważności dokumentu. Po wpisaniu wymaganych danych, kliknij Dalej.

Otwieranie konta bankowego online - podaj dane dowodu osobistego

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 6 

Ten etap wniosku będzie wymagał, abyś podał swoje dane dot. zamieszkania: ulicę lub miejscowość, nr budynku/lokalu, kod pocztowy i miejscowość.

Jeżeli posiadasz inny (od podanego wyżej) adres korespondencyjny, zaznacz okienko na dole formularza. Po uzupełnieniu informacji w tej części wniosku, kliknij Dalej.

Jak otworzyć konto bankowe przez internet - podaj dane adresowe

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 7 

Na tym etapie wybierzesz formę zawarcia umowy z bankiem. Będziesz mieć do wyboru dwie opcje : placówkę banku oraz kuriera.

Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, wybierz z rozwijanego menu adres oddziału banku, w którym chcesz podpisać umowę o konto.

Jeżeli wybierzesz kuriera, ten dostarczy Ci bezpłatnie umowę do podpisania i doręczy ją z powrotem do banku. Następnie kliknij Dalej.

Jak założyć konto w banku przez internet - jaką formę zawarcia umowy wybierasz

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 8 

Przedostatnim etapem wniosku o konto jest wypełnienie oświadczenia o rezydencji podatkowej. Jeżeli płacisz podatki w Polsce – zaznacz opcję TAK. Następnie kliknij Dalej.

Wypełnij oświadczenie o rezydencji podatkowej

 ZAKŁADANIE KONTA PRZEZ INTERNET – KROK 9 

Ostatni etap formularza wymaga zaakceptowania formalnych zgód i oświadczeń.

Tutaj wybierzesz także formę otrzymywania wyciągów z konta: elektroniczną (na adres e-mail) lub papierową. Następnie kliknij Dalej.

Wyraź akceptację regulaminu, zgody marketingowe i wybierz formę wyciągów bankowych

Podsumowanie wniosku o konto

Ostatnim krokiem, jest podsumowanie wszystkich informacji, podanych na wcześniejszych etapach.

Tutaj należy sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli wszystkie informacje się zgadzają, wyślij wniosek.

Jak widać na powyższym przykładzie, cały proces zakładania konta bankowego przez internet, jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Ogranicza się w zasadzie do podania kilku podstawowych informacji i zatwierdzenia umowy.

Podobne procedury obowiązują praktycznie w każdym banku, więc powyższa instrukcja powinna się sprawdzić w większości przypadków.

Jeżeli zależy Ci na szybkim założeniu i aktywacji konta bankowego, sprawdź, które banki udostępniają konto bankowe przez internet od zaraz

4.7/5 - 12 głosów
Ranking kont