Znalezienie dobrej usługi faktoringowej, to klucz do usprawnienia działania firmy. Aktualny ranking firm faktoringowych wraz z porównaniem i opisem poszczególnych ofert, pomoże Wam oszczędzić zarówno cenny czas jak i pieniądze.
Faktorzy zapewniają płynność finansową niejednej firmie w Polsce. A dzięki szybkiemu dostępowi do gotówki, przedsiębiorcy mogą skoncentrować się nad rozwojem swojego biznesu, zamiast rozmyślać nad egzekwowaniem zaległych należności od klientów.
Jeżeli doszliście do wniosku, że faktoring będzie w przypadku Waszej firmy rozwiązaniem lepszym niż kredyt, zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem najlepszych firm faktoringowych w Polsce.
Ranking uwzględnia jedynie Faktorów, którzy całą procedurę konwersji faktury na gotówkę, przeprowadzają przez internet. Firmy uwzględnione w rankingu oferują faktoring online, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Ranking Firm Faktoringowych – Wrzesień 2023
SMEO FAKTORING
eFaktoring NFG SA
FINIATA
MONEVIA
eFaktor SA
Faktoring jest usługą finansową dedykowaną przedsiębiorcom. Daje im możliwość szybkiej zamiany faktur na gotówkę.
Jest to umowa cywilnoprawna, pozwalająca wykupić przez firmę faktoringową (faktora) faktury z odroczonym terminem płatności przedsiębiorcy (faktoranta), które zostały wystawione kontrahentom (odbiorcom).
Dzięki temu czas oczekiwania na zapłatę ulega znacznemu skróceniu – z 30 lub 60 dni do nawet kilku minut. Faktoring znacząco poprawia płynność finansową firmy i pozwala na finansowanie bieżącej działalności.
Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy zajmujący się np. transportem, handlem (również eksportem), działający w branży drzewnej, meblarskiej, chemicznej czy mięsnej.
W ramach usługi faktor wypłaca przedsiębiorcy do 90% kwoty znajdującej się na fakturze, a sam zajmuje się odzyskaniem spłaty za całą wartość faktury od odbiorcy faktoranta.
Dodatkowo w przypadku faktoringu pełnego firma faktoringowa może również wziąć na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy oraz monitorowanie i windykowanie płatności, które uległy przeterminowaniu.
Do rozpoczęcia współpracy z firmą faktoringową niezbędne jest posiadanie rozproszonego portfela odbiorców B2B i prowadzenie powtarzalnej sprzedaży.
Do firmy faktoringowej mogą zostać przekazane faktury wystawione dla tych kontrahentów, z którymi nie ma zapisu o zakazie cesji w umowie.
Ponadto faktor zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo finansowe swoich klientów, weryfikując ich odbiorców pod kątem wiarygodności finansowej i wypłacalności przed podpisaniem umowy faktoringowej.
Jak działa faktoring?
Przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej faktury z odroczonym terminem płatności. Korzystając z faktoringu online cały proces odbywa się w ciągu zaledwie kilku minut.
Przedsiębiorca korzystając z prostego systemu dodaje informacje na temat wystawionej faktury wraz z danymi kontrahenta, dla którego została wystawiona.
Jedną z najważniejszych kwestii jest data płatności zamieszczona na dokumencie, ponieważ do systemu nie może zostać dodana faktura, dla której upłynął termin płatności.
Nie jest natomiast istotne czy faktura ma zostać uregulowana za miesiąc czy za tydzień. Po zgłoszeniu dokumentu do finansowania firma faktoringowa przelewa należne środki na konto firmy w ciągu nawet kilku minut.
Faktor weryfikuje wprowadzone dane a także wiarygodność zarówno faktoranta jak i jego dłużnika. Rozliczenie przedsiębiorcy z firmą faktoringową jest uzależnione od wybranego rodzaju faktoringu.
W momencie, gdy upływa termin płatności faktury firma faktoringowa powinna otrzymać zwrot pieniędzy, które udostępniła przedsiębiorcy.
Rodzaje faktoringu
Rodzaj faktoringu wybrany przez przedsiębiorcę powinien być podyktowany przede wszystkim aktualnymi potrzebami firmy.
Warto również wziąć pod uwagę specyfikę branży oraz model rozliczania się z faktorantem. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele rodzajów faktoringu:
FAKTORING JAWNY
Najpopularniejszy obecnie typ finansowania z jawną cesją wierzytelności. Kontrahent reguluje zobowiązanie bezpośrednio na dedykowane konto faktora, ponieważ dostaje zawiadomienie o finansowaniu faktury.
Daje on możliwość monitorowania na bieżąco terminowej płatności kontrahenta za faktury w formie przypominających e-maili.
Jest to również najtańszy wariant, a jego koszt może zostać odliczony od podatku przedsiębiorcy. Faktoring jawny oprocentowany jest 23% VAT-em;
FAKTORING CICHY (TAJNY)
W tym przypadku kontrahent nie dostaje informacji na temat tego, kto sfinansował fakturę. Spłata zobowiązania wobec firmy faktoringowej leży po stronie przedsiębiorcy w momencie, gdy kontrahent ureguluje fakturę.
Tę formę najczęściej wybierają przedsiębiorcy, dla których bardzo ważne są relacje biznesowe i boją się o ich popsucie. Dodatkowo ten rodzaj faktoringu zapewnia szybki dostęp do pieniędzy – znajdują się one na koncie już po 5 minutach.
Jest to opcja nieco droższa jednak pełna dyskrecja, minimum formalności i szybkość przelewu środków sprawiają, że zyskuje na popularności. Koszty faktoringu cichego można wrzucić w koszty firmy i odliczyć podatek VAT (23%);
FAKTORING ODWROTNY (ZAKUPOWY)
Jest to sposób na finansowanie zakupów firmowych. Przedsiębiorca kupując towar/usługę na fakturę z odroczonym terminem płatności może starać się o finansowanie i stać się właścicielem towaru lub usługi natychmiast.
Należność trafia do dostawcy usługi/towaru od razu a kupujący spłaca ją bezpośrednio faktorowi w ratach lub w odroczonym terminie płatności.
Jest to ciekawa opcja dla firm, które w danym momencie nie posiadają środków na zakup np. potrzebnego sprzętu, a nie mogą bez nich funkcjonować.
Korzystanie z tej usługi pozwala negocjować rabaty u dostawców i lepsze warunki współpracy za terminową zapłatę. Koszty faktoringu odwrotnego także można odliczyć od podatku;
FAKTORING ZALICZKOWY
Ten rodzaj faktoringu daje przedsiębiorcy możliwość otrzymania finansowania jeszcze przed wystawieniem faktury.
Zasada działania jest bardzo prosta – wystarczy wziąć zaliczkę, zrealizować usługi i wystawić fakturę za ich realizację a następnie spłacić nią zaliczkę.
Faktoring zaliczkowy pozwala pozyskać środki wymagane do uregulowania bieżących zobowiązań i realizacji prac wymaganych do rozpoczęcia kontraktu;
FAKTORING PEŁNY (BEZ REGRESU)
Forma zapewniająca ochronę przed niewypłacalnością klientów oraz zabezpieczająca płynność finansową przedsiębiorstwa. Cała odpowiedzialność za spłatę długu kontrahenta spoczywa po stronie firmy faktoringowej.
Jest to połączenie finansowania faktur z ubezpieczeniem należności dedykowane przede wszystkim przedsiębiorcom rozpoczynającym współpracę z nowymi, nieznanymi klientami (również zagranicznymi).
Usługa ta jest znacznie droższa od innych a decyzja o jej przyznaniu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od przedstawienia dokładnych danych finansowych;
FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM)
Ma na celu zapewnienie płynności finansowej firmy. W odróżnieniu od faktoringu pełnego w tym przypadku faktor nie bierze na siebie odpowiedzialności za niewypłacalność finansową kontrahenta, ale oferuje pomoc w zakresie egzekwowania należności.
Usługa ta jest przydatna dla przedsiębiorców współpracujących z kontrahentami wymagającymi długich terminów płatności. Koszt faktoringu niepełnego jest stosunkowo niski i można odliczyć go od podatku;
FAKTORING PÓŁOTWARTY
W tym przypadku kontrahent zalegający z zapłatą należności dowiaduje się o cesji wierzytelności w momencie, gdy faktor wystosuje wezwanie do zapłaty zalegającej należności;
FAKTORING MIESZANY
Jest połączeniem faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor w porozumieniu z faktorantem ustalają kwotę, do której ubezpieczona będzie transakcja i nie będzie konieczności uruchamiania faktoringu z regresem. Po jej przekroczeniu faktor uruchamia regres;
FAKTORING POJEDYNCZY
Dedykowany firmom potrzebującym finansowania raz na jakiś czas. Przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej wybrane pojedyncze faktury. Usługa może być rozliczana zarówno w formie faktoringu pełnego jak i niepełnego;
FAKTORING GLOBALNY
Rozwiązanie kierowane w stronę firm wystawiających dużą ilość faktur z odroczonym terminem płatności.
Polega na zbiorczym przekazaniu faktorowi wszystkich faktur z tytułu umów z tytułu umów z wybranymi kontrahentami;
FAKTORING RESTRUKTURYZACYJNY
Zawiera zarówno opcję szybkiego finansowania faktur jak również jak również usługi windykacyjne i pełne wsparcie działań naprawczych wobec firmy;
FAKTORING KRAJOWY
Opcja przeznaczona dla firm prowadzących interesy na terenie kraju. Cały proces odbywa się w bezpiecznym systemie internetowym w sposób szybki tak, aby gotówka trafiła do przedsiębiorcy w kilka minut po dodaniu faktury do systemu;
FAKTORING MIĘDZYNARODOWY
Umożliwia finansowanie faktur wystawionych zagranicznym kontrahentom. Ciekawa opcja dla firm prowadzących interesy na rynku zagranicznym.
Faktoring zagraniczny zapewnia firmom nie tylko płynność finansową, ale także oferuje wiele usług doradczych. Dla małych i średnich firm przygotowano pomoc w weryfikacji wiarygodności i wypłacalności kontrahentów zagranicznych.
Ponadto firmy faktoringowe udostępniają informacje na temat prawa, lokalnych zwyczajów handlowych i praktyk płatniczych. Można także skorzystać z pomocy w prawnych i technicznych aspektach dochodzenia należności za granicą.
Niestety nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z wchodzeniem na nowe rynki, ale wsparcie firmy faktoringowej działającej na rynkach międzynarodowych z przedstawicielstwem w wielu krajach może je znacznie obniżyć.
Dzięki możliwości finansowania w walucie, w której wystawiona została faktura przedsiębiorca nie musi martwić się zmianami kursów;
FAKTORING DLA TRANSPORTU
Faktoring dla firm transportowych jest najlepszą formą finansowania dla tych firm, które mają problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań wynikające z długich terminów płatności od odbiorców.
Ze względu na to, że znaczna większość firm transportowych działa w oparciu o leasingowaną flotę, ciężko im przedstawić twarde zabezpieczenia, które umożliwiałyby wzięcie kredytu w banku.;
MIKROFAKTORING
Jest rodzajem faktoringu, w którym stosuje się uproszczone podejście do analizy finansowej. Aby zachować płynność finansową firmy brane są pod uwagę jedynie najbardziej istotne aspekty.
W analizie zawarta jest ocena historycznych relacji z kontrahentami oraz ich podstawy. Firma faktoringowa może wymagać przedstawienia treści zamówień bądź umów handlowych.
Obsługa mikrofaktoringu nie różni się od obsługi większych firm – firma faktoringowa wypłaca określoną zaliczkę na konto firmy i czeka na jej spłacenie od kontrahenta.
Wszystko to odbywa się na podstawie dokumentów potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi.
Faktoring dla małych przedsiębiorstw
Nie jest prawdą, że faktoring dedykowany jest tylko dużym firmom. Ze względu na elastyczność można dopasować usługę do indywidualnych potrzeb każdego klienta, włącznie z tymi, którzy dopiero zaczynają działać na rynku (np. start-upy).
Małe przedsiębiorstwa korzystają przede wszystkim ze środków własnych, ponieważ często nie spełniają kryteriów stawianych przez banki, aby uzyskać kredyt.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi faktoring, który nie obciąża bilansu firmy, a zatem nie zamyka jej drogi do późniejszego ubiegania się o kredyt.
Usługa faktoringu dostępna jest również dla przedsiębiorstw, które prowadzą niepełną księgowość.
Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw umożliwia pozyskanie gotówki już w ciągu 24 godzin, a przelew odbywa się w sposób automatyczny (nie jest konieczne składanie dyspozycji).
Uruchomienie finansowania odbywa się po złożeniu uproszczonego wniosku i zawarciu umowy, do której wymagana jest minimalna ilość dokumentów.
W umowie nie są przewidziane wiążące opłaty dla klienta, a co za tym idzie rezygnacja z usługi jest możliwa w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
W ramach zawartej umowy przedsiębiorcy otrzymują dostęp do usługi zarządzania należnościami, która na bieżąco pozwala monitorować odbiorców.
Jest to także bardzo dobre rozwiązanie dla eksporterów, ponieważ finansowanie udzielane jest w tej walucie, w której prowadzona jest sprzedaż.
Z usługi faktoringu mogą również korzystać start-upy, jednak warunkiem jest rozpoczęcie sprzedaży.
Faktoring a inne źródła finansowania
Faktoring a leasing
obie te usługi są alternatywą dla kredytów bankowych i pożyczek, z których nie mogą skorzystać firmy nie posiadające zdolności kredytowej lub wystarczająco długiego stażu rynkowego.
Warto zwrócić uwagę na to, że leasing ma zastosowanie tylko do niektórych środków trwałych jak samochody czy komputery.
Rozwijająca się firma, która korzysta z leasingu powinna także rozważyć możliwość finansowania bieżącej działalności przy użyciu usługi faktoringu.
Jest to także ciekawa opcja dla przedsiębiorstw, które przeżywają trudności finansowe.
Trójstronna umową między faktorem, firmą leasingową i klientem zapewnia płynne przekazanie pieniędzy uzyskanych z faktoringu na poczet raty leasingowej. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza proces restrukturyzacji firmy.
Faktoring a kredyt
W przypadku kredytu największa wada polega na ponoszeniu przez firmę dodatkowych kosztów związanych z odsetkami i prowizją dla banku.
Sprawia to, że kwota, która musi zostać zwrócona ulega znacznemu powiększeniu. Korzystanie z usługi faktoringu opiera się na wcześniejszym dostępie do środków własnych.
Zarówno faktoring jak i kredyt wymagają weryfikacji, jednak bank bada głównie sytuację finansową firmy, a firma faktoringowa wiarygodność kontrahentów.
Faktoring nie utrudnia dostępu do kredytu w późniejszym czasie, ponieważ jest księgowany pozabilansowo i nie powoduje zwiększenia udziału środków obcych w księgach firmy.
Banki dają dostęp firmom do kredytów inwestycyjnych, obrotowych oraz kredytów w rachunku bieżącym.
Samo korzystanie z faktoringu nie wymaga tylu formalności co ubieganie się o kredyt. Pozyskane z faktoringu pieniądze można wykorzystać na dowolny cel.
W okresie kryzysowym w gospodarce banki znacznie utrudniają pozyskanie kredytu czy pożyczki.
Takie sytuacje miały miejsce w latach 2008-2009, w czasie trwania koronawirusa a także teraz, gdy oprocentowanie kredytów jest wysokie w związku z szalejącą inflacją.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kryzys niesie za sobą okazje rynkowe, a skorzystać z nich mogą tylko firmy posiadające płynne środki.
Dlatego też faktoring jako instrument bardziej dostępny niż pożyczka czy kredyt zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców w szczególności w czasach kryzysu.
Faktoring a dotacje
Mimo zasadniczej zalety jaką jest bezzwrotny charakter wsparcia wariant ten posiada wiele wad. Przede wszystkim otrzymane środki najczęściej trzeba przeznaczyć na zakup środków trwałych, a nie na sfinansowanie bieżącej działalności.
Sama procedura wnioskowania jest bardzo czasochłonna i sformalizowana. Wydatkowanie pieniędzy otrzymanych z dotacji wiąże się również z licznymi ograniczeniami i wymogami.
Faktoring a ubezpieczenie
Korzystając z faktoringu warto dodatkowo skorzystać także z ubezpieczenia – w szczególności, gdy rozpoczynamy współpracę z nowymi kontrahentami.
Aby zakupić polisę można skontaktować się z firmami specjalizującymi się w ubezpieczeniach transakcji handlowych lub skorzystać z kompleksowej usługi faktoringu z ubezpieczeniem.
Porównując faktoring bez regresu z ubezpieczeniem bezpośrednim transakcji należy zwrócić uwagę na koszty, jakie generuje administrowanie polisą.
Podczas współpracy z faktorem przedsiębiorca nie musi przejmować się terminami czy klauzulami wyłączającymi w polisie. Przekazuje fakturę firmie faktoringowej, otrzymuje finansowanie i zapomina o niej.
Cesja wierzytelności
Po sfinalizowaniu umowy faktoringu wierzytelności wynikające z wystawionych odbiorcom faktur podlegają cesji na rzecz firmy faktoringowej.
W związku z tym wymagana do zapłaty kwota ma trafić nie na konto wystawcy faktury, a bezpośrednio do firmy faktoringowej.
W przypadku, gdy w umowie handlowej z kontrahentem widnieje zapis o zakazie cesji nie ma możliwości skorzystania z faktoringu.
Księgowanie faktoringu
Faktoring w odróżnieniu od kredytu i pożyczki księgowany jest pozabilansowo. Nie obciąża wyniku firmy i przyszłościowo nie obniża jej zdolności kredytowej. W zależności od wybranego rodzaju faktoringu księguje się go inaczej.
Faktoring bez regresu traktowany jest jak sprzedaż wierzytelności, natomiast z regresem należność widnieje w księgach rachunkowych firmy do czasu spłaty.
Koszty faktoringu
Wyróżniamy dwa główne czynniki, które wpływają na koszty faktoringu: wielkość obrotów przekazanych do faktoringu oraz okres na jaki udzielane jest finansowanie. Oprócz nich na koszty wpływają również takie czynniki jak:
- poziom ryzyka;
- powtarzalność transakcji;
- zróżnicowanie grupy odbiorców.
Na całkowity koszt usługi faktoringowej składają się zazwyczaj:
- prowizja za sfinansowaną fakturę;
- prowizja w przypadku braku spłaty sfinansowanej faktury;
- prowizja za udostępniony limit faktoringowy.
Finalny koszt usługi faktoringu można zazwyczaj obniżyć, po wrzuceniu jej w koszty firmy i odliczenie podatku VAT 23%. Faktor zawsze informuje o kosztach podczas podpisania umowy o współpracy lub dodawania faktury do finansowania.
Koszt faktoringu to zazwyczaj od 0,5% do 3% wartości faktury.
Faktoring a biała lista
Weryfikacja kontrahentów została ułatwiona 1 września 2019 r., gdy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zaczęła działać biała lista podatników VAT.
Przed uiszczeniem opłaty przedsiębiorca jest zobowiązany do sprawdzenia tam, czy dostawca jest czynnym płatnikiem VAT. Według ustawy płatność za fakturę VAT powinna odbywać się na rachunek bankowy umieszczony na Białej liście.
Przy realizacji płatności za fakturę przekazaną firmie faktoringowej należy zwrócić uwagę na rachunek do płatności.
Po wyszukanie na białej liście numeru konta z faktury zamiast nazwy dostawcy pojawi się numer rachunku faktora, ponieważ na to konto powinna trafić należność.
Faktura faktoringowa
Faktura faktoringowa jest dokumentem przekazanym przez przedsiębiorcę do sfinansowania faktorowi. Zapewnia to płynność finansową przedsiębiorcy, który może skupić się na prowadzeniu działalności.
Na fakturze faktoringowej znajduje się nota cesyjna z numerem rachunku faktora, na który kontrahent powinien wykonać płatność.
Płynność finansowa i finansowanie przedsiębiorstw
Zachowanie płynności finansowej tzw. cash flow jest szczególnie istotne z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw.
Problemy z płynnością powodowane są głównie długimi terminami płatności wynegocjowanymi przez kontrahentów oraz opóźnieniami w regulowaniu faktur.
W szczególności dotyczy to firm działających w branżach, w których popularny jest tzw. kredyt kupiecki czyli praktyka wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności nawet o 90 dni.
Dzięki faktoringowi pieniądze z faktur są dostępne dla przedsiębiorcy, który ma swobodę dysponowania nimi w bieżącej działalności i realizacji planów rozwojowych.
Korzystanie z faktoringu zapewnia również firmom stan bezpieczeństwa, ponieważ minimalizuje ryzyko zatorów płatniczych i pozwala na regulowanie na bieżąco wydatków firmowych.
Dodatkowo w celu sfinansowania inwestycji przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze środków pochodzących z zewnątrz.
Do dyspozycji są zarówno kredyty bankowe, pożyczki pozabankowe, kredyty preferencyjne dla danej branży (z gwarancjami państwowymi lub dofinansowaniem z UE) lub leasing.
Specyficznym przypadkiem jest faktoring, ponieważ finansowanie pochodzi z zewnątrz, ale oparte jest na fakturach własnych firmy, jest zatem jedynie przyspieszeniem należnej płatności.
Faktoring w świetle prawa
Usługa faktoringu nie jest czynnością bankową, a zatem nie ma nadzoru KNF. Fakt, że nie jest wymagana papierologia i formalności a czas oczekiwania na decyzję jest krótki sprawia, że faktoring jest usługą działającą bardzo szybko.
Umowa faktoringowa nie ma uregulowanego statusu jako tzw. umowa nienazwana. Oznacza to, że stosowanie w obrocie gospodarczym przepisy prawa (szczególnie Kodeksu cywilnego) są bardzo ogólne.
W szczególności te dotyczące zawierania umów, zmiany wierzyciela i dłużnika. W praktyce są one dość uniwersalne więc kwestia umów faktoringowych nie powinna budzić wątpliwości i zastrzeżeń.
Ze względu na to, że umowa faktoringowa nie jest umową nazwaną nie ma dedykowanych jej bezpośrednio przepisów o podatku dochodowym (CIT i PIT) oraz podatku od towarów i usług.
Co za tym idzie często pojawia się problem związany z interpretacją przepisów a w sytuacji rozwoju usługi i pojawianiem się nowych rozwiązań stosowane są także formalne interpretacje podatkowe.
Podczas rozliczania podatku dochodowego zastosowanie mają zasady podobne jak w przypadku cesji wierzytelności. Faktoring jest kosztem podatkowym.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku CIT i PIT koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w ustawach jako nieuznawane za koszt podatkowy.
Faktoring podlega opodatkowaniu od towarów i usług według stawki 23%. Od 1 lipca 2018 r. kontrahenci przedsiębiorców mają możliwość regulowania zobowiązań wynikających z faktur przedstawionych do faktoringu stosując procedurę podzielonej płatności (split payment).
Dla kogo faktoring?
Z usługi faktoringu mogą skorzystać zarówno duże firmy jak i mikro- i małe przedsiębiorstwa, które spełniają warunki:
- rozliczanie się za wykonane usługi lub sprzedane towary bezgotówkowo, na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności;
- działanie w branży B2B;
- chęć zadbania o niezachwianą płynność finansową przedsiębiorstwa;
- szukanie sposobu na pozyskanie nowych kontrahentów, negocjowanie rabatów w zamian za wydłużone terminy płatności;
- niechęć do finansowania się kredytem lub pożyczką.
Długie oczekiwanie na otrzymanie zapłaty może zachwiać płynność finansową firmy z kilku powodów:
- przedsiębiorstwo wykazuje dochód, od którego należy zapłacić podatek;
- pracownicy muszą otrzymać w terminie wynagrodzenie za wykonaną pracę;
- konieczny jest zakup paliwa, materiałów, towarów itp.
Dzięki błyskawicznemu dostępowi do pieniędzy faktoring jest doskonałym rozwiązaniem przy jednoczesnym niższym koszcie pozyskania środków (w porównaniu do kredytu), krótszej procedurze i minimalnych formalnościach.
Faktoring dedykowany jest również tym przedsiębiorstwom, które na rynku działają od niedawna i nie mają jeszcze zbudowanej zdolności kredytowej. Ocena scoringowa przeprowadzana jest przed udzieleniem finansowania, ale podstawowym zabezpieczeniem są faktury.
Faktoring jest usługą najbardziej popularną w branżach: transportowej, budowlanej, produkcyjnej i usługowej. Dzieje się tak, ponieważ firmy ponoszą duże koszty jeszcze przed podjęciem się zlecenia.
Zalety faktoringu
Korzystanie z faktoringu ma szereg zalet dla firm. Wiele z nich wykorzystuje go jako narzędzie do prowadzenia finansów firmowych. Jedną z przydatnych funkcji jest np. monitoring należności.
Przedsiębiorstwo dzięki finansowaniu się w instytucji zewnętrznej może skorzystać z profesjonalnego wsparcia przy egzekwowaniu terminowej zapłaty za usługi i towary.
Pozytywny wpływ na płynność finansową i wsparcie firmy w zarządzaniu finansami umożliwia stabilny rozwój i wzmocnienie bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.
Również sam proces zawarcia umowy i złożenia wniosku o limit faktoringowy jest szybki i łatwo dostępny. Faktor nie wymaga od faktoranta dokumentacji w formie papierowej czy dodatkowych zabezpieczeń majątkowych.
Wydanie decyzji o przyznaniu finansowania odbywa się w 100% online i zajmuje kilkanaście minut a proces transakcji opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach fintech.
Kolejną zaletą jest zwiększenie aktywów przedsiębiorstwa i uwolnienie kapitału wewnętrznego. Faktoring jest wewnętrznym źródłem finansowania, a więc nie uzależnia przedsiębiorcy od kapitału z zewnątrz i nie powoduje zaciągania wieloletnich długów.