KONTO ZA ZERO – PKO BANK POLSKI

Pełnoletnich klientów, którzy chętnie korzystają z internetowej bankowości, a dodatkowo mają Kartę Dużej Rodziny, bank PKO BP zachęca do założenia Konta za Zero i skorzystania z innych swoich produktów.

Sprawdźmy więc, jak przedstawia się oferta jednej z najbardziej znanych i najstarszych instytucji w Polsce.

Konto za Zero – opłaty

Powtórzmy jeszcze raz: rachunek dedykowany jest klientom, którzy ukończyli 18 rok życia. Konto niestety nie jest oprocentowane. PKO BP nie pobiera opłat związanych z otwarciem konta i comiesięczną obsługę.

Oferowany rachunek można otworzyć zarówno jako konto indywidualne jak i wspólne, a współwłaścicielami mogą być dwie lub więcej osób.

Wśród oferty kont w PKO znajdziemy także rachunki dedykowane dzieciom, studentom i nastolatkom. Dlatego też Konto Za Zero dostępne jest tylko w jednej wersji.

Karta płatnicza

Wnioskując o Konto za Zero mamy możliwość zamówienia do niego zbliżeniowej, wielowalutowej karty PKO Ekspres VISA payWave.

Oczywiście korzystając z niej zrealizujemy także transakcje internetowe, które dodatkowo są zabezpieczone dzięki wyposażeniu karty w usługę 3D Secure.

Dla klientów ceniących sobie design istnieje opcja odpłatnego wyboru wizerunku karty z pokaźnej bazy dostępnych grafik.

Proponowana karta posiada także funkcję cashback, co jest sporym udogodnieniem dla tych, którzy potrzebują gotówki, a nie mają czasu na szukanie bankomatu.

Wydanie i odnowienie karty nic nie kosztuje. Bank pobiera jednak co miesiąc opłatę za używanie jej, która wynosi 10 zł.

Mamy jednak możliwość uniknięcia jej. Wystarczy wykonać 5 transakcji bezgotówkowych kartą/Apple Pay/Blikiem w ciągu miesiąca.

W rozumieniu banku okres rozliczeniowy nie jest równoznaczny z miesiącem kalendarzowym tylko miesięcznym okresem, który liczy się od dnia wydania karty.

W regulaminie banku nie są zawarte informacje, które określałyby dodatkowe warunki dotyczące płatności.

Klienci podróżujący za granicę powinni ostrożnie korzystać z płatności kartą, ponieważ bank pobiera prowizję w wysokości 3,5% za przewalutowanie transakcji.

Wyrabianie karty debetowej nie jest natomiast konieczne, ponieważ korzystanie z Blik-a w zupełności może ją zastąpić.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Dobra wiadomość dla tych, którzy często korzystają z bankomatów PKO BP i wypłacają gotówkę Blikiem – wszystkie tego typu operacje realizowane na terenie Polski są całkowicie darmowe.

Darmowe jest także używanie bankomatów za granicą, jednak w tym przypadku poniesiemy już koszty przewalutowania (3,5% od wartości).

PKO udostępnia swoim klientom bezpłatną możliwość korzystania z wpłatomatów.

Klient ma możliwość wykonania w miesiącu jednej bezpłatnej wpłaty i wypłaty w oddziale. Każda kolejna taka operacja wiąże się z opłatą w wysokości 10 zł.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z cashbacku również powinno być dobrze przemyślane, bo każda taka operacja wiąże się z opłatą w wysokości 2 zł.

Przelewy

Zapoznając się z tabelą opłat i prowizji dotyczących przelewów nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że oferta PKO BP przedstawia się całkiem atrakcyjnie. Klienci zyskują możliwość korzystania ze sporej ilości darmowych operacji.

Bezpłatnie można zlecać zwykłe przelewy internetowe, SEPA (spread na EUR wynosi ok. 5%) i Blik na telefon. Nic nie zapłacimy również za stałe zlecenia oraz autoryzację operacji kodami SMS.

Nieco gorsze informacje mamy dla klientów, którzy aktywnie korzystają z opcji zlecania natychmiastowych przelewów, które w banku PKO BP kosztują 4,99 zł.

Dodatkowo każde polecenie zapłaty to koszt 1 zł, a zwykły przelew, który zlecimy w oddziale banku obciąży nasze konto kwotą 10 zł.

Przelewy zagraniczne SWIFT również nie są darmowe, jednak pobierana opłata jest stała i nie zależy od wartości przelewu (25 zł).

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

W bankowości elektronicznej iPKO standardowo zrealizujemy podstawowe operacje związane z zarządzaniem rachunkiem jak np. zlecanie przelewów czy polecenia zapłaty.

Warto jednak skupić się na tym, że korzystanie z serwisu transakcyjnego daje nam możliwość używania wielu innych dodatkowych usług.

Samo logowanie do bankowości nie należy do kłopotliwych, a system jest dość intuicyjny. Początkowo warto zapoznać się z dostępną ”mapą serwisu”, ale później poruszanie się po nim wejdzie w nawyk.

Dla tych, którzy więcej wskazówek dotyczących korzystania z serwisu internetowego bank udostępnia ”Przewodnik po bankowości elektronicznej i telefonicznej”, w którym dodatkowo omówiono także zasady bezpieczeństwa.

Godna uwagi jest także mobilna aplikacja IKO, która oprócz funkcji pokrywających się z serwisem transakcyjnym pozwala na:

 • zakup biletów komunikacji miejskiej;
 • zakup kart podarunkowych;
 • opłacanie parkingów;
 • opłacanie przejazdów autostradą;
 • doładowanie telefonu;
 • korzystanie z ubezpieczeń.

W IKO możemy również składać wnioski o dodatkowe produkty bankowe oraz inwestować swoje oszczędności w programy emerytalne i fundusze inwestycyjne.

Dla klientów, którzy nie rozstają się ze smartfonem lub smartwatchem bank udostępnia płatności mobilne:

 • Blik oraz Blik zbliżeniowy;
 • Google Pay;
 • Apple Pay;
 • Garmin Pay;
 • Swatch Pay.

Aplikacja mobilna posiada również interesującą funkcję jaką jest ”czytanie” faktur i skaner kodów QR, dzięki któremu w szybki sposób uzupełnimy dane niezbędne do wykonania przelewu.

Oprócz skanera kodów warto wiedzieć o tym, że sami także możemy je tworzyć np. w sytuacji, gdy chcemy udostępnić komuś swój numer konta.

W kwestii bezpieczeństwa warto wspomnieć, że IKO pozwala na weryfikację tożsamości osoby dzwoniącej do nas, która podaje się za pracownika banku.

Na koniec jeszcze jedna funkcja (nie mniej przydatna niż inne) – w aplikacji mobilnej IKO w wygodny sposób można płacić mandaty.

Konto za Zero – debet na koncie

Dla właścicieli Konta za Zero bank PKO BP przygotował opcję debetu na koncie, który wynosić może nawet 1000 zł.

Spłacając zadłużenie w ciągu 30 dni nie zostaną naliczone odsetki, ale w miesiącu, w którym użyjemy dodatkowych pieniędzy będziemy zmuszeni zapłacić niewielką jednorazową prowizję.

Z pewnością taka kwota może wspomóc domowy budżet w przypadku nieplanowanych wydatków. Przyznana kwota limitu uzależniona jest od dochodów posiadacza rachunku.

Karta Dużej Rodziny

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają możliwość skorzystania ze specjalnie dla nich przygotowanych warunków (darmowy rachunek i karta wydana do niego).

Należy mieć na uwadze fakt, że w tym przypadku bank stawia klientom dodatkowy warunek: przynajmniej jedno z dzieci musi posiadać konto osobiste w PKO BP.

Klienci mają także zapewnione obniżone prowizje dotyczące wybranych produktów kredytowych. Wszystkie wymagane informacje zawarte są w umowie o konto, którą trzeba zawrzeć w oddziale banku.

PKO Inwestomat

Ci klienci, którzy chcieliby zainwestować swoje oszczędności, ale mają obawy przed samodzielnym podejmowaniem decyzji i śledzeniem rynków finansowych, mają możliwość skorzystania z interesującego rozwiązania proponowanego przez bank.

PKO Inwestomat jest prostym w użytkowaniu narzędziem, które ma służyć do inwestowania online.

Klient określa cel inwestycji (np. emerytura), a Inwestomat analizuje potrzeby i proponuje najkorzystniejsze i najbardziej dopasowane rozwiązania.

e-Tożsamość

Posiadając Konto za Zero można pokusić się o stworzenie e-Tożsamości, która w późniejszym etapie posłuży do wygenerowania Profilu Zaufanego.

Jak wiadomo Profil Zaufany znacznie usprawnia załatwianie spraw urzędowych online. Dzięki niemu mamy możliwość:

 • wnioskowania o wydanie nowego dowodu osobistego;
 • zgłoszenia utraty dowodu;
 • sprawdzenia ilości punktów karnych;
 • sprawdzenia archiwalnych i bieżących danych na temat posiadanych pojazdów;
 • uzyskania dostępu do informacji na temat leczenia, które są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.

Dzięki e-Tożsamości stworzymy również e-Podpis mSzafir, którym podpiszemy zdalnie pisma urzędowe, umowy kupna, najmu oraz sprzedaży samochodów.

Automarket

Automarket jest usługą oferowaną klientom przez PKO Leasing. Dzięki niej mamy dostęp do wyboru nowych samochodów, które są gotowe do odbioru, a także używanych ze sprawdzonym stanem technicznym.

Korzystając z Automarketu i decydując się na wybór samochodu zyskujemy gwarancję i obsługę serwisową oraz korzystne warunki finansowania.

Instrukcje i przewodniki

Na stronie internetowej banku udostępniono poradniki, przewodniki i filmiki instruktażowe, które pomogą zdobyć informacje związane z codziennym zarządzaniem finansami.

Dowiemy się z nich m.in. jak zaciągnąć pożyczkę, złożyć dyspozycję przeniesienia konta lub zamknięcia go. Oprócz tego będziemy mogli zapoznać się z formalnościami, które dotyczą sytuacji wyjątkowych jak np. wypłata gotówki po śmierci posiadacza konta.

Jak otworzyć Konto za Zero?

PKO BP pozwala na otwarcie rachunku kilkoma metodami. Pierwszą z nich jest wnioskowanie o Konto za Zero na stronie banku oraz weryfikacja tożsamości z podpisaniem umowy podczas wizyty kuriera.

Ci, którzy byliby zainteresowani założeniem konta bez konieczności wychodzenia z domu mogą wybrać metodę ”na selfie” i wszystkie formalności dopełnić w aplikacji mobilnej.

Oczywiście jest także metoda tradycyjna, w której cały proces odbywa się w oddziale banku.

Warto wiedzieć, że na stronie internetowej PKO BP znajdziemy poradnik ”Jak otworzyć konto”. W którym szczegółowo omówiono wszystkie etapy tego procesu i dodatkowo poradnik ”Jak aktywować dostępy do konta”.

Oferta oszczędnościowa

W rankingach kont oszczędnościowych i rankingach lokat produkty PKO BP zajmują wysokie miejsca. Oferta jest bardzo różnorodna. Znajdziemy w niej:

 • lokatę na nowe środki;
 • lokatę progresywną;
 • lokatę mobilną;
 • depozyt dla klientów 60+.

Co ciekawe, PKO BP jest jedną z zaledwie dwóch instytucji, które dają możliwość zakupu obligacji skarbu państwa i jedyną, która oferuje IKE Obligacje i Super IKE.

Zarówno Super IKE jak i IKE Obligacje są unikalnym połączeniem. Pozwala ono oszczędzać na emeryturę poprzez zakup obligacji skarbowych i inwestowanie w instrumenty finansowe,notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oferta dla rodziców

W ofercie PKO BP obok produktów dedykowanych osobom pełnoletnim znajdują się także takie dostępne dla najmłodszych. Dzieci w wieku poniżej 13 lat mają możliwość skorzystania z pakietu PKO Junior.

Znajdziemy w nim oprocentowane PKO Konto Dziecka i kartę PKO Junior. Serwis internetowy pozwala na tworzenie planów oszczędzania i wirtualnych skarbonek z przeznaczeniem na konkretny cel.

Tego typu produkty pomagają wprowadzić dziecko w świat finansów a jednocześnie sprawować kontrolę nad jego wydatkami.

Nieco starsi użytkownicy mogą stać się właścicielami PKO Konta Pierwszego i Pierwszego Konta Oszczędnościowego. Nastolatek zyskuje już samodzielny dostęp do iPKO i IKO.

Na stronie internetowej banku dostępne są także materiały edukacyjne, skierowane do najmłodszych użytkowników. Znajdziemy w nich jasne informacje na temat tego, jakie produkty będą najlepiej dopasowane do konkretnej grupy wiekowej odbiorców.

Oferta walutowa

Kartę debetową PKO Express Visa można podpiąć do rachunków walutowych prowadzonych w dziewięciu walutach: EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF.

Ten fakt z pewnością zadowoli klientów podróżujących za granicę i takich, którzy często robią zakupy w walutach obcych. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcia kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji.

Konto można zasilać przy użyciu kantoru internetowego, do którego dostęp mamy 24/7 z poziomu aplikacji mobilnej i serwisu transakcyjnego.

Obsługa klienta, promocje i bonusy

Niestety ale poziom zadowolenia z obsługi klienta uzależniony jest najczęściej od tego, na jakiego konsultanta trafimy kontaktując się z bankiem.

Konsultant, który jest odrobinę bardziej kompetentny udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi, w przeciwnym razie dostaniemy jedynie szczątkowe informacje i mało konkretów.

Pomimo tego całokształt obsługi klienta można ocenić raczej pozytywnie. Na ocenę wpływają także udostępnione przez bank poradniki i filmy instruktażowe.

Pod względem promocji nie można powiedzieć, by PKO BP należał do instytucji wyjątkowo hojnych. Jednak w ostatnim czasie można odnotować zwiększenie ilości organizowanych akcji specjalnych.

Bank promuje przede wszystkim konta osobiste dla różnych grup wiekowych oraz produkty ubezpieczeniowe. Praktycznie przez cały rok klienci mają dostęp do programu poleceń, a raz na jakiś czas bank organizuje jakiś konkurs czy loterię.

Konto za Zero - PKO BP

Konto za Zero – opinia / podsumowanie

Zdecydowanie warto docenić kompleksową ofertę PKO BP i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Duży plus za to, że Konto za Zero jest rachunkiem bezwarunkowo darmowym.

Niestety opłata związana z obsługą karty jest dość wysoka, ale zasadniczo karta nie jest obowiązkowa. Z powodzeniem można korzystać z Blik-a zamiast niej.

Decydując się jednak na plastik warto wiedzieć, że warunki aktywności wymagane do uniknięcia opłaty nie należą do trudnych i nikt nie powinien mieć problemu z ich wypełnieniem.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, co bank rozumie pod pojęciem okresu rozliczeniowego. Bankowość internetowa i aplikacja mobilna pozwalają podejrzeć ile jeszcze płatności bezgotówkowych musimy wykonać w danym okresie rozliczeniowym.

Wadą Konta za Zero z pewnością można nazwać prowizję, którą bank pobiera za używanie obcych bankomatów. Oczywiście cały czas trzeba mieć na uwadze możliwość bezpłatnej wypłaty Blikiem.

W sieci banku znajdziemy wiele urządzeń własnych, ale jak wiadomo nie zawsze są nam one po drodze. Warto pamiętać także o opłatach z cashback i wypłacanie gotówki w placówkach.

Mimo to prowizje i opłaty pobierane przez PKO BP należą do typowych i nie odbiegają znacząco od standardów rynkowych. Jak widać konto idealne nie istnieje.

Nawet w najbardziej atrakcyjnej ofercie znajdzie się haczyk, który może skutecznie zniechęcić nas do skorzystania z niej. Zadowoleni z Konta za Zero z pewnością będą ci klienci, którzy aktywnie korzystają z rachunku, a sprawy urzędowe wolą załatwiać z domu.

Oferta nie powinna rozczarować także klientów realizujących płatności w obcych walutach, rodziców, którzy mają pod opieką niepełnoletnie dzieci oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

1

Konto za Zero

Konto 0 zł
Karta 10 zł / 0 zł
Premia -
🏛️ Konto
🎫 Karta
🏧 Bankomaty / gotówka
💸 Przelewy
🎁 Promocja
 • Konto osobiste dla osób powyżej 18 lat
 • Opłata za otwarcie konta: 0 zł
 • Miesięczna opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • Karta PKO Ekspres VISA payWave
 • Opłata za wydanie karty: 0 zł
 • Miesięczna opłata za kartę: 10 zł lub 0 zł – opłaty unikniesz, jeżeli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą (w tym Apple Pay) lub Blikiem
 • Funkcjonalności karty: wielowalutowość, płatności zbliżeniowe, płatności internetowe, cashback, 3D Secure, własny wizerunek karty
 • Płatności mobilne: Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPay, HCE
 • Wypłata gotówki w bankomatach w Polsce:
 • bankomaty PKO BP: 0 zł
 • pozostałe bankomaty: 10 zł
 • wypłaty Blikiem: 0 zł
 • Wypłata gotówki w bankomatach za granicą: 0 zł + 4% za przewalutowanie
 • Wpłatomaty własne: 0 zł / pozostałe wpłatomaty: 0,5% (min. 2 zł)
 • Cashback: 2 zł
 • Wpłata / wypłata gotówki w oddziale banku:
 • pierwsza wpłata / wypłata w miesiącu: 0 zł
 • kolejne wpłaty / wypłaty w miesiącu: 10 zł

 

 • Zwykły przelew przez internet: 0 zł
 • Przelew natychmiastowy: 4,99 zł
 • Przelew europejski SEPA: 0 zł
 • Przelew zagraniczny SWIFT: 25 zł
 • Zlecenie stałe: 0 zł
 • Polecenie zapłaty: 1 zł
 • Aktualnie brak promocji
SPRAWDŹ ➔

4.3/5 - 3 głosów
Ranking kont