KONTO PRZEKORZYSTNE – PEKAO BANK

W odpowiedzi na różne potrzeby klientów Bank Pekao przygotował ofertę rachunku, który ma w dużym stopniu spełniać wiele oczekiwań. Sprawdźmy, jak w rzeczywistości wygląda Konto Przekorzystne i jaka grupa klientów najwięcej z nim zyska.

Konto Przekorzystne – opłaty

Konto mogą założyć osoby już po ukończeniu 13 r. ż. Bank Pekao rezygnuje z pobierania opłat związanych z jego otwarciem i prowadzeniem.

Standardowe Konto Przekorzystne jest jednak szczególnie przeznaczone dla osób pełnoletnich. Dla klientów, którzy mają mniej niż 26 lat przygotowano specjalne preferencyjne warunki prowadzenia konta w wersji ”studenckiej”.

Najmłodsi klienci mają możliwość darmowego korzystania z Konta Przekorzystnego dla Młodych. Należy jednak pamiętać, że aby móc posługiwać się standardową kartą debetową należy mieć ukończone 13 lat.

Poniżej tej granicy wiekowej wydawana jest karta PeoPay KIDS, nad którą kontrolę w zakresie wydatków i limitów sprawuje opiekun.

Karta płatnicza

Klienci, którzy preferują płatności kartą (zbliżeniowo i internetowo) mogą wybrać jedną z dwóch oferowanych do Konta Przekorzystnego:

 • Mastercard Debit FX;
 • Visa Debit FX.

Obie karty zabezpieczone są usługą 3D Secure, dzięki której nie musimy obawiać się realizowania płatności internetowych. Dodatkowo będąc na zakupach mamy możliwość pobrania gotówki z konta wykorzystując funkcję cashback.

Klientów podróżujących za granicę z pewnością ucieszy informacja, że obie karty są wielowalutowe, a przewalutowania po kursie organizacji płatniczej są bardzo korzystne.

Korzystanie z kont prowadzonych w złotówkach i obcych walutach jest możliwe przy użyciu zaledwie jednej karty, co zdecydowanie zachęci klientów, którzy cenią sobie wygodę.

Karta Mastercard Debit FX pozwala na płacenie i wypłacanie gotówki w euro, dolarach, funtach, frankach szwajcarskich.

Transakcje zrealizowane z konta w PLN zostaną przewalutowane po kursie Mastercard/Visa na dolary, a później znów na złotówki bez konieczności płacenia prowizji za przewalutowanie.

Ci, którzy lubią się wyróżniać będą mieli możliwość personalizacji karty wybierając własny wizerunek, dostępnych jest kilkadziesiąt wzorów.

Osoby decydujące się na kartę Mastercard będą mogły dodatkowo skorzystać z dedykowanego programu rabatowego Mastercard Bezcenne chwile.

Pekao nie obciąża klientów opłatami za wydanie i odnowienie karty. A oprócz tego osoby, które mają mniej niż 26 lat nie muszą martwić się opłatą za comiesięczną obsługę.

Pozostali klienci za użytkowanie karty zapłacą 4 zł, jednak można tej opłaty uniknąć po spełnieniu dwóch warunków:

 • jednorazowy wpływ na konto w wysokości min. 500 zł w poprzednim miesiącu ORAZ
 • realizacja przynajmniej jednej transakcji kartą/Google Pay/Apple Pay/Peo Pay w poprzednim miesiącu.

Dobrą wiadomością jest to, że korzystanie z karty płatniczej za granicą nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Bankomaty, operacje gotówkowe

Bank Pekao zadbał o bardzo korzystną ofertę dla młodych dorosłych, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku.

Nie zapłacą oni za wypłacanie gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą (również Blikiem) ani za wpłacanie gotówki na konto we wpłatomatach własnych Pekao.

Pozostali klienci powinni szczegółowo zapoznać się z aktualną tabelą opłat i prowizji, ponieważ warunki dla nich nie są już tak atrakcyjne.

Oczywiście korzystanie z bankomatów własnych banku jest darmowe, jednak używając pozostałych urządzeń bezpłatnie można zrealizować jedynie dwie pierwsze wypłaty w miesiącu.

Warto pamiętać tutaj o spełnieniu warunku aktywności, który pozwala uniknąć opłaty za kartę. Każda kolejna operacja wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji 2,3%, jednak minimalna pobrana kwota to 5 zł.

Te same zasady dotyczą realizacji wypłaty na terenie kraju Blikiem. Spełniając wyżej wymieniony warunek aktywności (500 zł wpływu i 1 transakcja kartą) możemy zyskać bezpłatne wypłaty z bankomatów zagranicznych.

Jeśli jednak nie uda nam się tego wykonać, również zapłacimy prowizję (2,3%, min. 5 zł).

Wpłacanie gotówki za pomocą wpłatomatu nic nie kosztuje pod warunkiem, że używamy urządzenia własnego Pekao.

Korzystanie z krajowych maszyn, które nie należą do banku Pekao z użyciem aplikacji PeoPay (również Blikiem) wiąże się z opłatą prowizji w wysokości 0,4% (minimum 2 zł).

Niestety żadna grupa klientów nie będzie mogła korzystać za darmo z funkcji cashback. Każda taka operacja kosztuje 2 zł.

Dodatkowo realizowanie operacji w banku (wpłata / wypłata gotówki) także jest płatne – 8 zł za każdą taką transakcję .

Przelewy

Jakie operacje możemy wykonywać za darmo? Bank oferuje nam zwykłe przelewy internetowe, przelewy SEPA, stałe zlecenia i polecenia zapłaty.

Przelew Blik na telefon kosztuje 1 zł. Chcąc skorzystać z możliwości wykonania natychmiastowego przelewu należy liczyć się z kosztami w wysokości 5 zł.

Złą wiadomość mamy dla tych klientów, którzy preferują zlecanie realizacji przelewów w oddziałach banku – każda taka operacja kosztuje aż 10 zł.

Niemała kwota obciąży także budżet osób, które korzystają z przelewów zagranicznych SWIFT. Prowizja ustalona przez bank to 0,50% kwoty transakcji, ale minimalna pobrana wartość to aż 30 zł (maks. 250 zł).

Aby autoryzować operacje możemy skorzystać z jednej z dwóch metod:

 • kod SMS – usługa płatna 0,20 zł/szt.;
 • mobilna autoryzacja w aplikacji PeoPay – bezpłatnie.

Aktywacji autoryzacji mobilnej można dokonać w serwisie transakcyjnym w zakładce, która zawiera ustawienia.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Zarządzanie ustawieniami kont i wydanych do nich kart jest możliwe podczas korzystania z serwisu transakcyjnego Pekao24.

Także tam mamy możliwość realizowania przelewów, wnioskowania o dodatkowe produkty z oferty bankowej i korzystania z udostępnionych usług i promocji.

Klienci preferujący korzystanie ze smartfonów prawdopodobnie zainteresują się także aplikacją mobilną PeoPay, która w zasadzie posiada te same funkcjonalności, co bankowość internetowa. A dodatkowo ma funkcje dostępne tylko w niej (płatności Blikiem, przelewy na telefon).

Do aplikacji można zalogować się m.in. biometrycznie wykorzystując np. odcisk palca. Bank Pekao dla swoich klientów udostępnił także szeroką gamę nowoczesnych form płatności mobilnych: Blik, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay.

Pakiet Komfort

Ciekawą pozycją w ofercie banku jest pakiet ubezpieczeń, który znajdziemy pod nazwą Pakiet Komfort. Wyboru dokonujemy spośród trzech opcji: Standard, Złoty i Platynowy. Pakiety różnią się między sobą sumą oraz rodzajem ubezpieczeń.

Na zachętę Pekao dodatkowo proponuje klientom bezpłatne przelewy Express Elixir (2, 3 lub 4 miesięcznie). Opłata za pakiet w zależności od wybranego wariantu mieści się w zakresie od 6 do 12 zł za miesiąc.

Jak otworzyć Konto Przekorzystne?

Konto Przekorzystne można otworzyć nie wychodząc z domu. W tym celu należy wypełnić wniosek, który znajdziemy na stronie internetowej Pekao.

A w całym procesie możemy liczyć na pomoc konsultantów na infolinii, czacie lub podczas rozmowy wideo. Otwierając konto online mamy możliwość skorzystania z metody ”na selfie”.

Na etapie wypełniania wniosku internetowo trzeba koniecznie zaznaczyć opcję biometrycznej weryfikacji tożsamości. Polega ona na udostępnieniu zdjęć twarzy i dokumentu tożsamości wnioskującego.

Podpisanie umowy odbywa się zdalnie, a zamówioną kartę debetową otrzymamy pocztą na podany we wniosku adres. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w celu otwarcia rachunku udać się do najbliższej placówki bankowej.

Kiedy zostaniemy już klientami banku warto zainteresować się dodatkową ofertą obejmującą:

 • produkty oszczędnościowe;
 • konto dla studentów;
 • konto dla dzieci;
 • kartę kredytową;
 • konto firmowe.

Oferta oszczędnościowa

Niestety bank Pekao nigdy nie wyróżniał się na rynku atrakcyjną ofertą oszczędnościową.

Co prawda zdarza się, że Konto Oszczędnościowe jest objęte podwyższonym oprocentowaniem, jednak musi trwać akurat pozwalająca na to akcja specjalna.

Ta sama sytuacja dotyczy lokat. Podwyższone stawki dotyczą głównie lokat na nowe środki.

Obsługa klienta

Aby skontaktować się z bankiem można wykorzystać specjalny formularz udostępniony na stronie internetowej lub nawiązać połączenie telefoniczne (np. z poziomu aplikacji PeoPay).

Podczas wypełniania internetowego wniosku udostępniony jest także czat, którego głównym zadaniem jest pomoc podczas zakładania rachunku. I trzeba przyznać, że spisuje się całkiem dobrze.

Konto Przekorzystne - Pekao Bank

Konto Przekorzystne – opinia / podsumowanie

Konto Przekorzystne jest zdecydowanie ciekawą opcją dla tych klientów, którzy mają mniej niż 26 lat, ponieważ mogą zyskać bezwarunkowo darmowy rachunek.

Nieco starsi klienci muszą podjąć pewne aktywności, by uniknąć opłat, jednak postawione warunki nie są zbyt trudne do spełnienia.

Dużym plusem jest to, że Pekao rezygnuje z pobierania opłaty za kartę do konta w miesiącu otwarcia rachunku. Tak więc realizację warunków można zacząć dopiero od następnego miesiąca kalendarzowego.

Decydując się na autoryzację operacji w aplikacji mobilnej dodatkowo unikamy generowania kosztów związanych z przysyłaniem kodów SMS.

Serwis transakcyjny jest czytelny i bardzo intuicyjny. Przy jego pomocy nawiążemy kontakt z bankiem, zlecimy podstawowe operacje i zyskamy możliwość wnioskowania o inne interesujące nas produkty bankowe.

Jeśli chodzi o mobilną aplikację PeoPay to oprócz tego, że zawiera ona standardowe funkcje, pozwala także na łatwe wykonywanie transakcji Blikiem, realizację przelewów na numer telefonu i płatności internetowych z wykorzystaniem kodów QR.

Co ciekawe, dzięki niej mamy także wgląd do naszych kont prowadzonych w innych bankach a nawet zlecania z nich przelewów. Dodatkowo klienci banku mogą korzystać z szerokiej gamy mobilnych płatności.

Pojawienie się na rynku Konta Przekorzystnego było bezpośrednio powiązane z wcześniejszym wycofaniem czterech innych: Intro, Kieszonkowego, Mobilnego, Aktywnego Plus.

Porównując ofertę Pekao z konkurencją, Konto Przekorzystne nie wypada źle. Minusem oferty jest niestety dość niskie standardowe oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Dla kogo Konto Przekorzystne będzie dobrym wyborem? Zdecydowanie dla tych klientów, którzy aktywnie podróżują za granicę i często korzystają z innych walut.

Wielowalutowa karta do konta pozwala na płatności w obcych walutach bez konieczności prowadzenia w nich rachunku.

Oprócz nich zadowoleni powinni być zwolennicy korzystania z mobilnej aplikacji zamiast serwisu transakcyjnego. Gdyż udostępniona apka jest dopracowana i zarządzanie kontem przy jej użyciu zdecydowanie staje się znacznie łatwiejsze.

Ranking kont