KONTO FIRMOWE ING BANK ŚLĄSKI – KONTO DIRECT DLA FIRMY

Oferta ING Banku Śląskiego zawiera rachunek biznesowy, który dedykowany jest między innymi wspólnotom mieszkaniowym oraz przedsiębiorcom. Aby usprawnić zarządzanie firmą bank przygotował kilka dodatkowych produktów, które warte są zainteresowania.

Konto firmowe ING Bank Śląski – opłaty

Z oferty przygotowanej przez ING Bank Śląski skorzystają nie tylko przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także ci, którzy korzystają z uproszczonych zasad księgowości i wspólnoty mieszkaniowe.

Otwarcie konta nic nie kosztuje, a jeśli zostanie założone w promocji klient zyskuje zwolnienie z opłat za jego utrzymanie przez okres 2 lat.

Poza promocją obsługa konta kosztuje 19 zł miesięcznie, ale ING Bank Śląski proponuje klientom możliwość uniknięcia opłaty po wykonaniu jednego z dwóch warunków (w poprzednim miesiącu):

 • realizacja 1 przelewu do ZUS lub Urzędu Skarbowego;
 • wpływ na rachunek w wysokości przynajmniej 2000 zł gotówką lub przelewem. Przelewy
 • wykonane z własnych kont firmowych nie będą zaliczane.

W procesie zakładania rachunku klient ma możliwość wyboru jednej z dwóch kart płatniczych, którymi można płacić zbliżeniowo:

 • VISA Business zbliżeniowa;
 • Mastercard Business.

Bardzo przydatną funkcją, którą posiadają obie karty jest cashback, dzięki któremu klient ma możliwość wypłacania gotówki podczas robienia zakupów.

Decydując się na zamówienie karty Mastercard przedsiębiorcy mogą korzystać z dwóch programów rabatowych: ”Buy & Smile” oraz Moje rabaty.

Comiesięczny koszt obsługi karty wynosi 7 zł. Opłata nie jest pobierana, gdy wykonane nią płatności przekroczą wartość 300 zł miesięcznie.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Wypłacając gotówkę w bankomatach w Polsce warto wiedzieć, że bezpłatnie korzystać można z tych urządzeń, które należą do ING lub Planet Cash.

W pozostałych przypadkach pobierana jest prowizja, która wynosi 5 zł. Alternatywą dla korzystania z bankomatów jest darmowy cashback.

Jeśli wypłata realizowana jest za granicą w strefie EOG w euro również pobierana jest prowizja 5 zł. Koszty korzystania z innych bankomatów zagranicznych, to 3% wypłacanej kwoty i kolejne 3% za konieczność przewalutowania transakcji.

Jeśli chodzi o korzystanie z wpłatomatów, to wysokość opłaty uzależniona jest od tego, jaka jest wpłacana kwota. Warto wiedzieć, że wpłacanie gotówki przy użyciu wpłatomatów można realizować w maszynach ING oraz Planet Cash.

Bank nie pobiera prowizji, gdy wpłacana kwota nie przekracza 50 tys. zł. Po przekroczeniu jej prowizja wynosi 0,15% od sumy wpłat na rachunek w danym cyklu rozliczeniowym.

Wpłata lub wypłata gotówki w placówce banku także jest płatna, a opłata wynosi 0,5% wartości. Minimalna kwota, jaką pobiera bank to 10 zł.

Przelewy

Dzięki skorzystaniu z promocji podczas zakładania konta, przedsiębiorcy mają możliwość realizowania bezpłatnie zwykłych przelewów internetowych przez 24 miesiące.

Aby zachować darmowe przelewy po upływie okresu promocyjnego, należy spełnić jeden z dwóch warunków:

 • wykonanie 1 przelewu do ZUS/US;
 • wpływ na konto w wysokości przynajmniej 2000 zł w miesiącu.

Konto Direct pozwala na realizowanie przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego oraz poleceń zapłaty nieodpłatnie.

Wykonywanie natychmiastowych przelewów oraz zlecanie przelewów w banku wiąże się z prowizją w wysokości 10 zł.

Przedsiębiorcy korzystający ze stałych zleceń za każdą tego typu operację będą musieli zapłacić 1 zł.

Jeśli chodzi o przelewy zagraniczne, opłaty dotyczące ich wyglądają następująco:

 • europejskie przelewy SEPA – 1,20 zł, spread na EUR ok. 6% (przelewy są bezpłatne przez dwa lata jeśli założymy konto w promocji, po upływie okresu promocyjnego anulowanie opłaty następuje po wypełnieniu warunku aktywności wymaganego do uniknięcia opłaty za prowadzenie konta);
 • przelewy SWIFT – 40 zł.

Przedsiębiorcy mają możliwość autoryzowania operacji za pomocą przysyłanych przez bank darmowych kodów SMS.

Bankowość elektroniczna

Serwis internetowy daje przedsiębiorcom możliwość skorzystania z przydatnych usług, których zadaniem jest ułatwianie zarządzania firmą na co dzień.

Bankowość internetowa umożliwia wykonywanie przelewów natychmiastowych, na numer telefonu, podatkowych, walutowych, stałych zleceń i poleceń zapłaty.

Z poziomu serwisu transakcyjnego przedsiębiorcy mogą wnioskować również o inne produkty znajdujące się w ofercie banku (kredyty, rachunki oszczędnościowe, terminale płatnicze, kantor walutowy, leasing, faktoring).

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest połączenie bankowości online z księgowością online, która oferuje moduły:

 • KpiR;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • kadry i płace;
 • fakturowanie;
 • magazyn.

Fakturowanie jest modułem, który jest rozbudowany najbardziej. Przedsiębiorcy mogą w nim wystawiać faktury i rachunki (również cykliczne) bez limitu.

Przy użyciu aplikacji istnieje możliwość dodawania faktur z plików i skanów, wysyłania przypomnień o płatnościach i sprawdzanie rachunków kontrahentów znajdujących się na ”Białej liście”.

Z kolei przy użyciu modułu, który ma służyć do samodzielnego rozliczania przedsiębiorcy mogą:
 • prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów;
 • generować roczne raporty;
 • księgować i wysyłać deklaracje podatkowe;
 • rozliczać ryczałt ewidencjonowany;
 • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów;
 • przeprowadzać remanent;
 • dokonywać amortyzacji środków trwałych.

Aplikacja mobilna

ING przygotował także coś dla tych, którzy nie rozstają się ze smartfonami lub tabletami. Aplikacja Moje ING posiada zasadniczo takie same funkcjonalności jak serwis transakcyjny.

Oprócz tego pozwala na podejrzenie stanu rachunku i karty kredytowej bez konieczności logowania, dodawanie paragonów, generowanie kodów Blik, realizowanie szybkich przelewów na numer telefonu, przysyłanie powiadomień PUSH po transakcji, realizowanie płatności za parkingi i autostrady.

W celu zalogowania się do aplikacji mobilnej można wykorzystać jedną z poniższych metod:

 • podanie kodu PIN;
 • odcisk palca – jeśli telefon posiada czytnik linii papilarnych;
 • skan twarzy – dla telefonów iPhone z funkcją Face ID, Google Pixel 4 i 4XL.

Dodatkowo dla klientów, którzy korzystają z portfeli wirtualnych Google Pay/Apple Pay bank ING udostępnił możliwość dodania do nich biznesowych kart płatniczych i kredytowych.

Ciekawą usługą jest także Blik dla biznesu z następującymi funkcjami:
 • kody;
 • płatności zbliżeniowe;
 • przelewy na telefon;
 • wpłaty i wypłaty w bankomatach i wpłatomatach ING oraz Planet Cash.

Firmy działające w e-commerce lub planujące taką działalność mają możliwość skorzystania z bramki płatniczej imoje. Pozwala ona obsługiwać płatności Blikiem, kartą oraz szybkie przelewy podczas finalizacji zakupu przez klienta.

Klienci indywidualni i biznesowi powinni także zwrócić uwagę na opcję płatności odroczonej.

Platforma Aleo

Aktualne dane przedsiębiorstw zarejestrowanych w KRS i CEIDG można sprawdzić na bezpłatnej platformie Aleo. Przedsiębiorcy mogą dodać do systemu własną wizytówkę.

Wyszukiwanie potrzebnych danych możliwe jest przy użyciu aż 3 różnych wyszukiwarek:

 • NIP;
 • REGON;
 • KRS.

Platforma Aleo zawiera usługę ”Finansowania Dostawców” opierającą się na transakcji faktoringu odwróconego. Pozwala ona na otrzymanie płatności za usługi/towary od razu i opłacenie faktur w dogodnym dla siebie terminie.

Kredyt i leasing

Klienci biznesowi mają możliwość skorzystania z linii kredytowej 500 tys. zł (bez zabezpieczeń 200 tys. zł). Oprócz tego w ofercie kredytowej ING Banku Śląskiego znajdziemy:

 • pożyczkę z obniżoną marżą;
 • pożyczkę zabezpieczoną gwarancjami de minimis;
 • kartę kredytową z limitem 1000 zł – 50000 zł.

Jeśli chodzi o leasing, bank oferuje przedsiębiorcom:

 • operacyjny;
 • finansowy;
 • VAT Marżę.

Pozyskane finansowanie można wykorzystać na maszyny, urządzenia, samochody osobowe, samochody dostawcze, samochody ciężarowe, fotowoltaikę, sprzęt medyczny, IT oraz biurowy.

Finansowanie faktur

Oferta ING Banku Śląskiego dedykowana przedsiębiorstwom działającym w branży handlowo – usługowej z płatnością odroczoną zawiera m.in. usługę finansowania faktur.

ING daje możliwość sfinansowania już jednej faktury, ale minimalna wartość konkretnych faktur ustalona jest na niskim poziomie.

Oferowany limit faktoringowy jest wysoki, wypłata środków następuje szybko, a sposób naliczana opłat jest przejrzysty.

Oferta walutowa

Przedsiębiorcy, którzy współpracują z kontrahentami zagranicznymi mogą skorzystać z dwóch przygotowanych dla nich udogodnień.

Pierwszym z nich jest konto walutowe, które może być prowadzone w euro, dolarach lub funtach brytyjskich. Niestety jest to rozwiązanie, którego dotyczy wysoka i sztywna opłata.

Drugą opcją jest Kantor Walutowy, z którego można bezpłatnie korzystać z poziomu serwisu transakcyjnego.

Oferta terminali

Przedsiębiorcy posiadający konto firmowe ING mają możliwość skorzystania z oferty banku dotyczącej terminala płatniczego. Umowa, którą zawiera się z bankiem może dotyczyć zarówno terminala przenośnego jak i w telefonie.

Monitoring transakcji realizowanych przy użyciu terminala odbywa się za pomocą usługi Serwis ING eTerminal oraz platformy ING POS.

Obsługa klienta, promocje, bonusy

Niestety, kontakt z infolinią wymaga cierpliwości, ponieważ czas oczekiwania na połączenie z konsultantem jest wydłużony.

Warto zwrócić również uwagę na to, że punkty kasowe nie są zlokalizowane we wszystkich placówkach bankowych, co zdecydowanie jest sporym minusem.

Akcje specjalne dedykowane klientom biznesowym należą do rzadkości. Z promocji korzystają głównie nowi klienci, których bank często zachęca bonusami do zakładania rachunków.

Jak założyć konto firmowe ING Bank Śląski?

Przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej do otwarcia rachunku mogą wykorzystać następujące metody:

Jeśli przedsiębiorca nie zarejestrował jeszcze swojej działalności ma taką możliwość dzięki pomocy ING.

Bank pozwala na ubieganie się o otwarcie konta biznesowego, rejestrację działalności gospodarczej i założenie Profilu Zaufanego w jednym wniosku.

W przypadku chęci otwarcia Konta Direct przez wspólnotę, konieczna będzie wizyta w placówce banku.

Konto firmowe ING Bank Śląski – opinia

Śmiało można stwierdzić, że konto firmowe ING Banku Śląskiego jest obecnie jedną z lepszych propozycji dostępnych na rynku.

Warunki stawiane przez bank w celu uniknięcia opłat są bardzo proste i można zrealizować je praktycznie bez wysiłku, a pozwalają na zaoszczędzenie kilku złotych. Docenią to w szczególności przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową.

Aktywne korzystanie z karty płatniczej także nie powoduje pomnażania niepotrzebnych kosztów. Proponowane konto pozwala na zredukowanie opłat związanych z obsługą firmowego rachunku praktycznie bez wysiłku.

Ranking kont