KONTO FIRMOWE ALIOR BANK – iKONTO BIZNES

Jednym z rachunków w ofercie Alior Banku jest iKonto Biznes, które stworzone zostało z myślą o tych klientach, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Propozycja jest o tyle ciekawa, że zakładając konto firmowe klienci mogą skorzystać z lokowania nadwyżek finansowych i interesującej oferty walutowej oraz kredytowej, a to wszystko przy stosunkowo niskich opłatach.

Konto firmowe Alior Bank – opłaty

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie są obciążani opłatami związanymi z otwarciem i obsługą rachunku.

Zakładając iKonto Biznes można pokusić się o otworzenie pomocniczego rachunku, którego prowadzenie kosztuje 8 zł miesięcznie.

Karty płatnicze

Dla przedsiębiorców, którzy aktywnie używają kart płatniczych bank przygotował aż trzy propozycje:

 • Mastercard Business Debit PayPass;
 • Karta debetowa Mastercard z Plusem;
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa.

Przy użyciu każdej z nich można realizować płatności zbliżeniowe oraz w Internecie. Ze względu na to, że karty są wielowalutowe transakcje mogą być realizowane również w walutach obcych.

Wszystkie trzy karty dają klientom możliwość przystąpienia do programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile. Warto skorzystać z możliwości zamówienia karty płatniczej tym bardziej, że wydanie jej nic nie kosztuje.

Bank pobiera co miesiąc opłatę związaną z obsługą karty, która wynosi 8 zł, ale po zrealizowaniu nią przynajmniej 4 transakcji w miesiącu prowizja zostaje zniesiona.

Warunki dotyczące korzystania z dodatkowych kart debetowych są takie same.

Bankomaty, operacje gotówkowe

Warunki finansowe dotyczące realizowania operacji kartami są uzależnione od tego, na który rodzaj się zdecydujemy. Jedną z wspólnych cech jest brak opłaty za korzystanie z bankomatów umieszczonych w placówkach Alior Banku.

Mastercard Business Debit PayPass

Pierwsza wypłata gotówki realizowana powyższą kartą w bankomatach Euronet i Planet Cash jest bezpłatna, a za każdą kolejną zostanie pobrana opłata w wysokości 5 zł.

W przypadku korzystania z pozostałych bankomatów oraz urządzeń zlokalizowanych poza Polską w strefie EOG ustalona prowizja wynosi 3% (min. 5 zł).

Dla innych bankomatów zagranicznych opłata to również 3%, jednak minimalna pobrana kwota wzrasta do 8 zł.

Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa

Prowizja pobierana podczas wypłat w bankomatach należących do sieci Euronet i Planet Cash wynosi 1%, jednak najmniejsza pobrana kwota to 3 zł. Dla pozostałych bankomatów prowizja wzrasta do 3% (min. 5 zł).

Wypłata gotówki w bankomatach w strefie EOG także wynosi 3% (min. 5 zł). W pozostałych bankomatach zagranicznych klienci także zostaną obciążeni prowizją w wysokości 3%, ale najmniejsza pobrana kwota to 6 zł.

Do każdej bezgotówkowej transakcji zagranicznej, która będzie rozliczona poza rachunkami w EUR, USD, GBP, SEK i NOK podpiętymi do karty zostanie doliczona prowizja 1%.

W przypadku wpłacania gotówki przy użyciu wpłatomatów prowizja uzależniona jest od rodzaju urządzenia, z którego korzystamy:

 • 0,2% (min. 4 zł) – dla wpłat realizowanych w maszynach własnych Alior Banku;
 • 0,4% (min. 8 zł) – dla wpłat we wpłatomatach sieci Euronet i Planet Cash.

Wpłacanie i wypłacanie gotówki w placówkach banku niestety również nie jest bezpłatne. Ustalona przez Alior Bank prowizja wynosi 0,5%, a najniższa kwota jaka zostanie naliczona to 10 zł.

Przelewy

Wśród bezpłatnych operacji oferowanych przez Alior Bank znajdziemy:

 • zwykłe przelewy;
 • przelewy do ZUS i US;
 • polecenia zapłaty;
 • europejskie przelewy SEPA.

Klienci często zlecający przelewy natychmiastowe muszą liczyć się z tym, że każda taka operacja to koszt 10 zł. Opłata za przelew zlecany w oddziale banku wynosi 20 zł.

Taka sama kwota dotyczy realizacji zagranicznych przelewów SWIFT. Do ustawionych na rachunku zleceń stałych bank dolicza opłatę w wysokości 1 zł.

Klienci biznesowi mogą dokonywać autoryzacji transakcji na dwa sposoby:

 • mobilnie w aplikacji (bezpłatnie);
 • przy użyciu kodów SMS (0,30 zł/szt.).

Rachunek lokacyjny i lokaty

Zakładając iKonto Biznes klienci biznesowi zyskują dostęp m.in. do rachunku lokacyjnego przeznaczonego do wpłacania nadwyżek finansowych.

Co prawda najwyższe oferowane oprocentowanie dedykowane jest posiadaczom innego konta w Alior Banku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z propozycją i pozwolić, by środki same ”pracowały”.

Poza rachunkiem lokacyjnym warto zainteresować się również pięciomiesięczną lokatą z oprocentowaniem 4% w skali roku (oprocentowanie stałe).

Kapitalizacja odsetek ma miejsce na koniec okresu, a w przypadku, gdy lokata zostanie zerwana wcześniej naliczone odsetki przepadają. Założenie lokaty możliwe jest w placówce bankowej lub przez Internet.

Oferta walutowa

Bardzo interesującą możliwością (szczególnie dla klientów, którzy operują nie tylko złotówkami) jest otwarcie dowolnej ilości rachunków dodatkowych w aż 22 walutach obcych.

Miesięczny koszt utrzymania jednego takiego rachunku to 8 zł.

Wszystkie rachunki otwarte w obcych walutach można podpiąć do jednej wielowalutowej karty wydanej do iKonta Biznes. Podpięcie pięciu rachunków nic nie kosztuje, za każdy kolejny zapłacimy jednorazowo 30 zł.

Alior Bank oferuje również klientom biznesowym możliwość wymiany walut w Kantorze Walutowym po korzystnych kursach.

Taka opcja z pewnością sprawdzi przedsiębiorcom niezainteresowanym otwieraniem kolejnego płatnego rachunku pomocniczego.

Wszystkie formalności związane z otwarciem bezpłatnego w Kantorze Walutowym można załatwić w placówce Alior Banku.

Ostatnią propozycją ze strony banku jest możliwość założenia wielowalutowych kart wirtualnych, które mogą być powiązane ze wszystkimi kontami walutowymi. Miesięczna opłata za obsługę wirtualnej karty to aż 30 zł.

Oferta kredytowa

Alior Bank nie zapomina także o tych przedsiębiorcach, którzy z jakiegoś powodu potrzebują wsparcia w postaci dodatkowej gotówki.

Przedsiębiorcy posiadający konto firmowe Alior Bank mogą skorzystać z Pakietu Finansowego Biznes. Usługa ta obejmuje:

 • kredyt obrotowy;
 • kredyt inwestycyjny;
 • leasing;
 • faktoring;
 • kartę kredytową.

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku korzystania ze wszystkich produktów i mogą zdecydować się tylko na te, które w danym momencie odpowiadają na ich potrzeby.

Maksymalna wysokość wsparcia jakie można uzyskać to aż 1 mln zł. O pakiet kredytowy można wnioskować internetowo. W tym celu konieczne będzie wypełnienie formularza kontaktowego i oczekiwanie na kontakt ze strony banku.

Alior Bank wymaga jedynie zakończenia roku obrachunkowego, który obejmuje przynajmniej 10 miesięcy, co wyklucza niestety nowe przedsiębiorstwa.

Dla nich przygotowano możliwość korzystania z samej karty kredytowej lub wnioskowanie o kredyt w rachunku poprzedzony weryfikacją prognoz rozwoju.

Bankowość internetowa i mobilna aplikacja

Funkcjonalny serwis transakcyjny ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z rachunku na co dzień.

W bankowości internetowej można wykonywać przelewy, zarządzać kartami płatniczymi i wnioskować o inne produkty znajdujące się w ofercie.

Przedsiębiorcy mają dodatkowo możliwość wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemie oraz założenia Profilu Zaufanego ePUAP.

Aplikacja mobilna natomiast oprócz podstawowych funkcji zawiera takie, które są nieco mniej oczywiste jak np. podgląd stanu konta bez logowania, opłacanie faktur po ich zeskanowaniu czy przelewy realizowane na numer telefonu.

Wśród płatności mobilnych znajdziemy:

 • Google Pay;
 • Apple Pay;
 • Garmin Pay;
 • Fitbit Pay.

Inne usługi

Nie sposób opisać wszystkich dodatkowych usług znajdujących się w ofercie Alior Banku, ale skupmy się na tych ciekawszych.

Przedsiębiorcy z iKontem Biznes zyskują możliwość:

 • inwestowania w obligacje komercyjne; 
 • wnioskowania o środki z funduszy unijnych;
 • wsparcia ze strony Wirtualnych Bankierów (infolinia dla klientów biznesowych ułatwiająca załatwianie spraw bez konieczności wizyty w placówce).

Przydatną funkcjonalnością jest serwis Zafirmowani.pl, w którym znajdziemy porady ekspertów oraz bazę dokumentów i wniosków urzędowych.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą korzystać z darmowej aplikacji księgowej i wirtualnych wizytówek.

Jak założyć konto firmowe Alior Bank?

Przede wszystkim przedsiębiorca musi złożyć na stronie banku wniosek online, w którym należy wybrać sposób zawarcia umowy:

 • z użyciem przelewu weryfikacyjnego z rachunku w innym banku;
 • podczas wizyty kuriera.

Jeśli przedsiębiorca chce korzystać z Kantoru Walutowego, w pierwszej kolejności musi otworzyć rachunek iKonto Biznes.

Konto firmowe Alior Bank – opinia

Pomimo tego, że oferta Alior Banku jest bardzo atrakcyjna, posiada tez kilka minusów.

Klienci zainteresowani ofertą walutową muszą liczyć się z wysoką prowizją pobieraną podczas wypłat gotówki za graniczą, w szczególności poza strefą EOG.

Już kilka takich operacji generuje wysokie koszty. Podobnie ma się sytuacja dotycząca wpłat gotówkowych.

Po upływie roku bank zaprzestanie wypłacania premii za aktywność i dodatkowe opłaty będą mocno obciążały budżet.

Niestety w ofercie nie znajdziemy akcji specjalnych związanych z terminalami płatniczymi, co może nieco zniechęcić przedsiębiorców działających w branży handlowo – usługowej.

Wracając jednak do zalet, warto wspomnieć o możliwości zarządzania nadwyżkami finansowymi oraz koncie lokacyjnym, które na tle konkurencji prezentuje się dość ciekawie.

Atutem oferty iKonta Biznes jest także wsparcie kredytowe, co sprawia, że propozycja Alior Banku może okazać się szczególnie atrakcyjna dla małych firm i start-upów.

Ranking kont