NEST KONTO – NEST BANK

Oferta Nest Banku w szczególności dedykowana jest klientom biznesowym, ale mimo wszystko klient indywidualny także powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Jako przykład można podać Nest Konto, które w ofercie znajduje się już od bardzo dawna.

Nest Konto – opłaty

Z opisywanej oferty mogą skorzystać pełnoletni klienci indywidualni. Rachunek nie jest oprocentowany, a jego otwarcie i prowadzenie jest darmowe – bezwarunkowo.

Niestety w ofercie Nest Banku nie znajdziemy produktu, który dedykowany byłby tylko i wyłącznie młodym dorosłym, czyli osobom w przedziale wiekowym 18 – 26 lat.

Ale za to skorzystać mogą nastolatkowie powyżej 13 r. ż., zakładając Nest Konto Samodzielne. W tym przypadku bank stawia warunek, by rodzic lub opiekun posiadał konto w Nest Banku.

Karta płatnicza

Decydując się na kartę płatniczą nie mamy wyboru. W ofercie znajduje się tylko Visa Debit PayWave, która jednak spełni swoją funkcję zarówno podczas płatności zbliżeniowych jak i internetowych.

Jako, że bank dba o bezpieczeństwo i wygodę swoich klientów, postawił na wyposażenie karty w usługi 3D Secure oraz cashback.

Nest Bank rezygnuje z pobierania opłat związanych z wydaniem i odnowieniem karty oraz jej comiesięczną obsługą.

Ostrożność należy zachować jedynie podczas płatności poza granicami Polski, ponieważ pobierana jest prowizja w wysokości 4,9% za przewalutowanie transakcji.

Klienci szczególnie ceniący sobie nowoczesne technologie mają możliwość zamówienia wirtualnej karty płatniczej, która ma stanowić alternatywę dla tradycyjnego plastiku.

Wnioskować o wirtualną kartę można w serwisie transakcyjnym i może zostać aktywowana jeszcze przed otrzymaniem tradycyjnej. Aplikacja mobilna zawiera wszystkie niezbędne dane do wykonania transakcji internetowej.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Klienci banku za darmo mogą korzystać tylko z bankomatów należących do sieci Euronet. Koszt używania innych urządzeń to aż 6 zł. Alternatywnie można korzystać z bezpłatnej wypłaty gotówki Blikiem.

Kolejne 6 zł zapłacimy za wypłatę gotówki w bankomatach zagranicznych, a dodatkowo będziemy zmuszeni opłacić prowizję za przewalutowanie transakcji, która wynosi 4,9%.

Wpłatę gotówki na konto zrealizujemy bezpłatnie we wpłatomatach Euronet.

Oczywiście zarówno wpłaty jak i wypłaty mogą być także realizowane w oddziałach banku. Jednak każda tego typu operacja będzie wiązała się z opłatą w wysokości 10 zł.

Przelewy

Klienci Nest Banku mogą całkowicie za darmo korzystać z następujących operacji:

  • zlecanie przelewów zwykłych;
  • stałe zlecenia;
  • zdefiniowanie i realizacja polecenia zapłaty (w przypadku odwołania i modyfikacja opłata wynosi 10 zł za każdą operację);
  • wykonanie przelewu SEPA (spread na euro to ok. 6%);
  • autoryzacja kodami SMS.

Natychmiastowe przelewy nie należą do najdroższych i jedna tego typu operacja to koszt 4 zł. Znacznie wyższą kwotę zapłacimy za realizację przelewu w oddziale banku – aż 10 zł.

Najmniej korzystna dla klienta opłata dotyczy zagranicznych przelewów SWIFT, które obciążają budżet o 30 zł.

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Bankowość internetowa Nest Banku pozwala klientom na wykonywanie podstawowych operacji związanych z zarządzaniem rachunkiem (przelewy, podgląd historii) oraz na wnioskowanie o inne produkty i świadczenia czy zmienianie ustawień konta.

Jeśli chodzi o aplikację mobilną, to można zalogować się do niej przy użyciu kodu PIN lub biometrycznie (wymagany jest telefon z czytnikiem linii papilarnych).

Poza standardowymi funkcjami aplikacja pozwala na ustawienie powiadomień PUSH o zdarzeniach na koncie oraz opłacanie rachunków poprzez zrobienie im zdjęcia, przesłanie pliku w formacie PDF albo zeskanowanie kodu QR.

Ciekawą funkcją są tzw. saszetki, które pozwalają na tymczasową blokadę określonej kwoty na koncie. Zarówno ustawienie jak i likwidację blokady użytkownik konta wykonuje samodzielnie.

Klienci chętnie korzystający z mobilnych form płatności mają do dyspozycji:

  • Blik;
  • Google Pay;
  • Apple Pay;
  • Garmin Pay;
  • Fitbit Pay.

Dla klientów Nest Banku przygotowano także możliwość realizowania transakcji w Internecie używając numeru telefonu dzięki Visa Mobile.

Oferta oszczędnościowa

Oferta oszczędnościowa Nest Banku zdecydowanie należy do zróżnicowanych. Znajdziemy w niej dość korzystnie oprocentowane Nest Konto Oszczędnościowe, o które wnioskujemy jednocześnie z kontem osobistym (opcjonalnie).

Bardzo atrakcyjnie przedstawia się także Nest Lokata Witaj dedykowana tylko nowym klientom. Oferowana stawka zapewniła jej czołowe miejsca w rankingach lokat.

Stali klienci skorzystać mogą z Nest Lokaty Lojalnej, która ma za zadanie docenić ich aktywne korzystanie z konta i współpracę z bankiem.

Oferta walutowa

Niestety oferta walutowa Nest Banku nie wygląda szczególnie atrakcyjne. Dostępne konto walutowe nie sprawdzi się dla innych walut niż EUR, USD i GBP.

Obsługa wydanej do konta karty wiąże się także z wysoką opłatą w sytuacji, gdy posiadamy już kartę do konta prowadzonego w PLN.

Na plus należy odnotować usługę korzystnych przewalutowań, dzięki której kursy wymiany są atrakcyjniejsze niż standardowe.

Obsługa klienta i promocje

Ilość placówek w sieci Nest Banku jest niewielka, co z pewnością rozczaruje klientów stawiających na tradycyjne załatwianie spraw.

Z kolei kontakt z infolinią można ocenić bardzo pozytywnie, ponieważ konsultanci są kompetentni i chętnie pomagają rozwiązywać problemy.

Niestety Nest Bank nie udostępnia klientom bardzo wygodnej formy kontaktu jaką jest czat. Zamiast tego proponuje kontakt mailowy, jednak należy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na odpowiedź.

Aby nieco go skrócić, warto wysłać wiadomość po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego.

A co z promocjami? Oczywiście są one organizowane, jednak skierowane są głównie do klientów biznesowych. Niestety nowi i obecni klienci indywidualni mogą czuć się przez to pominięci.

Atutem jest jedynie program poleceń cyklicznie odnawiany przez bank, w którym premię można zyskać nie tylko za polecenia konta, ale już za samo otwarcie go.

Nest Konto - Nest Bank

Nest Konto – opinia / podsumowanie

Oferowane przez bank Nest Konto jest dość interesującym przypadkiem. Bank zwalnia klientów z opłat związanych z prowadzeniem rachunku i obsługą karty dzięki czemu nawet zupełnie nie używane Nest Konto jest w dalszym ciągu rachunkiem darmowym.

Opłacenie prowizji jest konieczne dopiero w sytuacji skorzystania z bankomatu. Niestety jest ona dość wysoka, jednak do dyspozycji mamy darmowe alternatywy – wypłatę Blikiem lub ewentualnie poszukiwanie maszyn sieci Euronet.

Pod względem atrakcyjności opłat Nest Konto nie wypada wcale źle. Nieco gorzej już prezentuje się udostępniona bankowość internetowa i aplikacja mobilna.

Największym minusem aplikacji jest brak możliwości zlecania przelewu Blikiem na telefon. Co prawda aplikacja i serwis transakcyjny spełniają swoją podstawową funkcję, jednak nie ma w nich nic nadzwyczajnego.

Porównując aplikację mobilną Nest Banku do konkurencji, Nest niestety zostaje daleko w tyle. Prosty serwis transakcyjny powinien usatysfakcjonować tych klientów, którzy cenią sobie prostotę i nie lubią udziwnień.

Ciekawie przedstawia się oferta udostępnionych płatności mobilnych – Nest Bank oferuje całą gamę. Dodatkowo na plus należy odnotować płatność Visa Mobile i możliwość założenia wirtualnej karty.

Z propozycji Nest Konta z pewnością będą zadowoleni poszukiwacze dobrej oferty oszczędnościowej i taniego w utrzymaniu rachunku. Pomimo tego, że konto posiada kilka wad i niedociągnięć powinno zaspokoić potrzeby dość szerokiej grupy klientów.

Ranking kont