MONEYBACK I CASHBACK

MONEYBACK I CASHBACK

Oba angielsko brzmiące określenia, weszły na stałe do języka używanego nie tylko wśród osób pracujących w sektorze finansowym, ale także powszechnie wśród konsumentów.

Często bywa jednak tak, że te dwa pojęcia używane są naprzemiennie, z przekonaniem że są tożsame.

A jest to błąd, ponieważ moneyback i cashback to dwie różne usługi. Ale łączy je jedno – służą klientowi.

Historia moneyback sięga w Polsce 2009 roku, kiedy to prekursorem tej usługi stał się BZ WBK. Od tego czasu, w zasadzie każdy bank ma ją w swojej ofercie.

Wyjaśnijmy więc, czym jest ów moneyback (lub money back).

Jest to usługa polegająca na tym, że bank zwraca nam część wydatków za przeprowadzone transakcje bezgotówkowe.

Zakres takich zwrotów najczęściej określany jest procentowo i waha się od 1-5% kwoty płatności.

Oczywiście każdy bank ma określone warunki i regulaminy takich bonusów i aby w pełni z nich korzystać, klient musi wcześniej spełnić określone wymogi.

Szczególną uwagę, należy zwrócić na to, jaki typ transakcji kwalifikuje się do moneybacku (np. wydatki na gry hazardowe, bukmacherzy – najczęściej nie zaliczają się do zwrotu).

Czy moneyback jest jednakowo atrakcyjny dla wszystkich? Na pewno nie.

Taka usługa będzie korzystna dla aktywnych klientów, którzy sporą część transakcji, dokonują np. kartą płatniczą czy BLIK-iem.

Z pewnością każdą ofertę należy dokładnie skalkulować i przeanalizować pod względem opłacalności.

Dużą zachętą dla konsumentów może być fakt, że zarobione w ten sposób pieniądze w większości przypadków, są zwolnione z podatku i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie skarbowym.

MONEYBACK I CASHBACK – TO NIE TO SAMO!

Moneyback i Cashback
Moneyback i Cashback

Cashback (lub cash back) – to usługa polegająca na wypłacie gotówki w momencie płacenia kartą za usługi lub produkty.

Klient korzystający z tego przywileju odnosi szereg korzyści. Po pierwsze – oszczędza czas. Robiąc zakupy, jednocześnie wypłaca potrzebne środki. 

Po drugie – wygoda. Nie trzeba poszukiwać bankomatów, aby podjąć niewielkie sumy pieniędzy. I po trzecie – może oszczędzić, ponieważ wypłata gotówki przez cashback jest przeważnie darmowa. Natomiast z bankomatów już niekoniecznie. 

Cały proces podejmowania środków za pomocą cashbacku jest bardzo prosty i w zasadzie ogranicza się do zakomunikowania sprzedawcy o chęci skorzystania z usługi a następnie wpisaniu swojego kodu PIN.

Po przeprowadzeniu transakcji, klient otrzyma paragon na którym będą wyszczególnione oddzielnie: kwota wypłaty cashback i zakupów.

Z cashbacku można skorzystać tylko w momencie płacenia za daną usługę lub produkt, więc najpierw należy coś kupić.

Drugim warunkiem jest ograniczenie maksymalnej kwoty, którą można jednorazowo wypłacić – 200 zł. Jednak w ciągu dnia można przeprowadzać wiele takich transakcji.

Warto pamiętać o tym, że kwota cashbacku może przewyższać sumę, jaką klient płaci za zakupy.

Przykładowo, w sklepie spożywczym można zapłacić za wodę mineralną i jakąś przekąskę – 10 zł oraz zlecić 150 zł wypłaty.

A następnie jeszcze tego samego dnia, zapłacić na stacji benzynowej 100 zł za paliwo oraz zlecić 200 zł wypłaty.

Usługa cashback została wprowadzona w naszym kraju w 2006 roku. Jest dostępna dla kart debetowych Visa oraz Master Card tych banków, które wprowadziły ją do swojej oferty.

Aktualnie, ponad 110.000 punktów na terenie całej Polski, pozwala na wypłatę gotówki w taki sposób. A ich liczba stale rośnie.

Przeczytaj również, jak założyć konto w banku przez internet – praktyczny poradnik.