KONTO FIRMOWE PKO BANK POLSKI

Największy bank w Polsce nie zapomniał o klientach biznesowych i przygotował dla nich ciekawą ofertę uniwersalnego rachunku.

Konto Firmowe PKO BP dedykowane jest przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą oraz firmom o różnych statusach prawnych.

Warunkiem stawianym przez bank jest osiąganie rocznych obrotów niższych niż 5 mln zł.

Konto firmowe PKO BP – opłaty

Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 12 miesięcy mają możliwość korzystania z PKO Konta Firmowego bezpłatnie przez okres 6 miesięcy.

Standardowa opłata za prowadzenie rachunku wynosi 12 zł. Można jej uniknąć po realizacji warunku, jakim jest zapewnienie wpływu na konto w wysokości min. 2000 zł miesięcznie.

Spełniając powyższy warunek można również otworzyć darmowy rachunek pomocniczy. Standardowa opłata za konto pomocnicze również wynosi 12 zł.

Karta

Jeśli chodzi o kartę wydawaną do rachunku, niestety nie mamy wyboru, ponieważ PKO BP proponuje jedynie Mastercard PKO Biznes Partner.

Dzięki niej można płacić zbliżeniowo i w Internecie oraz wypłacać gotówkę podczas zakupów dzięki funkcji cashback.

Posiadacze karty Mastercard mogą również skorzystać ze specjalnego programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile i innych benefitów.

Karta do rachunku wydawana jest za darmo, a comiesięczna opłata związana z jej obsługą to 10 zł. W celu uniknięcia opłaty za kartę należy wykonać 5 bezgotówkowych transakcji w miesiącu.

Bankomaty i operacje gotówkowe

PKO BP pozwala klientom na korzystanie z własnych bankomatów bez żadnych opłat.

Natomiast za wypłaty z pozostałych maszyn krajowych oraz bankomatów zlokalizowanych poza granicami kraju pobierana jest prowizja w wysokości 3,5% (min. 5 zł).

Wpłata gotówki realizowana przy użyciu wpłatomatów nic nie kosztuje pod warunkiem, że skorzystamy z możliwości wpłaty Blikiem albo wpłacona kwota nie przekroczy 50 tys. w miesiącu.

Po przekroczeniu przewidzianego limitu prowizja wynosi 0,5% od kwoty ponad limit w miesiącu kalendarzowym. Opłata ta dotyczy wpłatomatów, które należą do sieci PKO BP.

Mało korzystne jest niestety realizowania wpłat i wypłat gotówki w placówkach bankowych – ustalona prowizja to 0,6%, ale minimalna kwota jaka zostanie pobrana wynosi 20 zł.

Warto pamiętać o realizowaniu przelewów w aplikacji mobilnej, ponieważ wówczas nie zapłacimy nic za ich realizację.

Klienci korzystający z serwisu transakcyjnego mają do dyspozycji pakiet oferujący 10 bezpłatnych przelewów, a za każdy kolejny należy zapłacić 1 zł. W pakiet wliczają się:

 • przelewy zwykłe;
 • przelewy SEPA;
 • przelewy do ZUS i US;
 • przelewy do krajów EOG w euro.

Koszt realizacji przelewu natychmiastowego to 10 zł. W przypadku zlecenia stałego, bank pobiera 2 zł. Jeśli chodzi o koszty związane z realizacją polecenia zapłaty, różnią się one w zależności od tego, do jakiego banku są kierowane:

 • PKO BP – 0 zł;
 • pozostałe banki – 1 zł.

Bank pobiera również opłatę za zlecenia przelewu w placówce. Koszt takiej operacji wynosi aż 15 zł.

W przypadku korzystania z europejskich przelewów SEPA warto pamiętać o możliwości realizowania ich w mobilnej aplikacji bezpłatnie.

Z kolei za realizację zagranicznego przelewu SWIFT opłata wynosi 0,15% (min. 25 zł, maks. 130 zł).

Do autoryzowania operacji wykorzystywane są kody SMS, które w ofercie PKO BP są całkowicie darmowe.

Bankowość internetowa i mobilna aplikacja

PKO BP dla przedsiębiorców przygotował taki sam serwis transakcyjny jak dla klientów indywidualnych (iPKO).

Posiada ona podstawowe funkcje, jak realizowanie stałych zleceń, przelewów, zarządzanie kartami płatniczymi i wnioskowanie o dodatkowe usługi i produkty znajdujące się w ofercie PKO BP.

Ci klienci, którzy oprócz rachunku firmowego posiadają w banku konto indywidualne mają możliwość przełączania się między nimi z poziomu górnego menu.

Poza bankowością internetową iPKO bank udostępnił także mobilną aplikację IKO do zainstalowania na smartfonach i tabletach.

Funkcje oferowane przez IKO w większości pokrywają się z tymi, które znajdziemy w serwisie transakcyjnym.

Rachunki dodatkowe

Bardzo ciekawą informacją jest to, że bank PKO BP proponuje klientom biznesowym założenie kont dodatkowych nie tylko w PLN, ale także w 17 obcych walutach:

EUR, USD, GBP, AUD, BGN, CNY, CZK, HKD, JPY, CAD, NOK, NZD, RON, SGD, SEK, TRY, HUF.

Rachunki dodatkowe nie są niestety bezpłatne, ale powyżej opisana została możliwość uniknięcia opłaty. Każdy rachunek dodatkowy można podpiąć do karty debetowej, która posiada opcję wielowalutową.

iPKO dealer

iPKO dealer jest usługą stworzoną z myślą o przedsiębiorcach realizujących transakcje w obcych walutach, ponieważ jej działanie w zasadzie polega na usprawnieniu procesu wymiany walut.

Usługę znajdziemy w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej. Podczas korzystania z niej możliwe jest negocjowanie kursów nawet pojedynczych walut, które później można wymienić po ustalonych parametrach.

Debet

W ofercie skierowanej do klientów biznesowych znajduje się również funkcja debetu na koncie firmowym. Przyznany limit uzależniony jest od wysokości wpływów na rachunek, ale maksymalnie bank może przyznać 20 tys. zł.

Dla nowych klientów, którzy rachunek posiadają krócej niż 3 miesiące PKO BP przyznaje limit w wysokości 1000 zł.

e-Księgowość

Kolejną bardzo interesującą usługą, którą udostępnia serwis transakcyjny jest e-Księgowość pozwalająca na wystawianie faktur i prowadzenie księgowości internetowej zintegrowanej z iPKO. Darmowa wersja posiada następujące funkcje:

 • fakturowanie;
 • wysyłanie przypomnień dotyczących płatności do kontrahentów.

Jeśli chodzi o wersję płatną, posiada ona funkcje dodatkowe:

 • prowadzenie książki przychodów i rozchodów;
 • ewidencję kosztów;
 • możliwość wprowadzania dokumentów do systemu.

Jak założyć konto firmowe PKO BP?

To, w jaki sposób możemy otworzyć rachunek firmowy uzależnione jest od tego, czy jesteśmy już klientem PKO BP czy jeszcze nie.

Dla obecnych klientów przygotowano możliwość otwarcia konta w serwisie transakcyjnym lub w mobilnej aplikacji. Aby zatwierdzić operację należy wprowadzić kod SMS przysłany przez bank lub wykorzystać autoryzację mobilną w aplikacji IKO.

Dla nowych klientów przygotowano możliwość wnioskowania o rachunek online, ale w celu dopełnienia formalności należy poczekać na wizytę kuriera lub udać się osobiście do oddziału banku.

Konto firmowe PKO BP – opinie

Oferta PKO BP z pewnością przypadnie do gusty nowym przedsiębiorcom, ponieważ mają oni możliwość korzystania z rachunku bezpłatnie przez pół roku.

Dodatkowo uniknąć można opłaty za obsługę karty debetowej wielowalutowej, a dzięki używaniu mobilnej aplikacji IKO również za przelewy.

PKO BP proponuje również przedsiębiorcom zapoznanie się z ofertą dodatkową, która obejmuje możliwość dzierżawy terminala płatniczego, karty kredytowe i faktoring.

Jak widać, na tle konkurencji oferta banku przedstawia się całkiem atrakcyjnie. Uniknięcie opłat jest możliwe po wykonaniu prostych czynności, a dzięki produktom dodatkowym prowadzenie działalności może być nieco prostsze.

Atutem PKO Konta Firmowego jest nowoczesna bankowość internetowa i aplikacja mobilna. A duża część klientów zwraca szczególną uwagę na ich funkcjonalności.

Szkoda tylko, że bank oferuje jedynie niewielki pakiet bezpłatnych przelewów, a po wyczerpaniu go konieczne jest płacenie za każdy z nich.

Również opłata związana z obsługą karty nie należy do najniższych, jednak przy niewielkim wysiłku można jej uniknąć.

Konto firmowe PKO BP będzie dobrym rozwiązaniem dla klientów aktywnie korzystających z bankowości internetowej. Tym bardziej, że używanie jej pozwala na obniżenie kosztów związanych z obsługą rachunku.

Ranking kont