KONTO BANKOWE BEZ KARTY

Otwarcie i prowadzenie konta osobistego nie musi wiązać się z koniecznością posiadania karty płatniczej, choć najczęściej jest ona wydawana klientom banków.

Warto jednak mieć świadomość, że istnieje możliwość posiadania rachunku osobistego bez karty. Na jakich zasadach jest on prowadzony oraz czy rzeczywiście warto zrezygnować z karty płatniczej?

Czym charakteryzuje się konto bankowe bez karty?

Konto bankowe bez karty to w rzeczywistości tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego nie jest wydana karta debetowa.

Nie różni się ono w niczym od zwykłego konta, choć z oczywistych względów dokonywanie płatności za pomocą karty jest niemożliwe.

Klient może natomiast wykonywać różnego typu transakcje bezgotówkowe, na przykład za pomocą przelewów bankowych czy systemu BLIK.

Warto mieć świadomość, że przepisy prawa nie nakładają na właścicieli kont osobistych obowiązku posługiwania się kartą, zatem ci mogą wnioskować w banku o jej niewydawanie.

Bank może natomiast zastrzec, że do konta osobistego wydawana jest karta – klient powinien wtedy znaleźć inną, interesującą go ofertę.

Gdzie założyć konto bez karty?

Konto bez karty nie jest typową ofertą bankową, co wynika z bardzo prostej przyczyny – instytucje te zarabiają na kartach płatniczych, dlatego niechętnie informują klientów o możliwości ich niewydania.

Tymczasem warto mieć świadomość, że konto bez karty założyć można w każdym banku. Wystarczy złożyć wniosek o założenie rachunku osobistego.

Klient powinien zaznaczyć, że nie chce, aby została do niego wydana karta debetowa. Niektóre banki przygotowały dla zainteresowanych specjalne oferty kont, które rozszerzone są na przykład o karty wirtualne.

Można więc powiedzieć, że rezygnując z karty plastikowej, klienci otrzymają wtedy coś w zamian.

Zalety posiadania konta bankowego bez karty

W dobie powszechnej cyfryzacji można wyszczególnić wiele zalet posiadania konta bankowego bez karty płatniczej.

Obecnie konsumenci mają możliwość dokonywania płatności na wiele sposobów – za pomocą telefonu, przelewu czy systemu BLIK, dlatego noszenie przy sobie dodatkowej karty nie jest konieczne.

Generuje natomiast ryzyko wybrania środków pieniężnych z konta, gdy ta wpadnie w niepowołane ręce.

Kolejną zaletą wyboru konta bez karty jest ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem rachunku. Banki zarabiają na tym, że klienci korzystają z kart płatniczych.

Bardzo często pobierają dodatkową opłatę, jeśli w miesiącu nie zostanie wykonana konkretna liczba transakcji. Ponadto klient coraz częściej musi zapłacić za wydanie dokumentu płatniczego.

Warto zwrócić też uwagę na ekologiczny aspekt niekorzystania z karty płatniczej. Produkowana jest ona z plastiku, który rozkłada się przez wiele lat, zatem nie jest przyjazna środowisku naturalnemu.

Niektóre banki starają się wprowadzać na rynek produkty z eko tworzyw, jednak stanowią one wyłącznie pewien kompromis, a nie całkowite rozwiązanie problemu.

Zwolennicy kont bez karty twierdzą również, że niekorzystanie z plastiku w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się bardzo wygodne, gdyż pozwala przyzwyczaić się do nowoczesnych metod płatności.

Ponadto nie trzeba wszędzie nosić ze sobą portfela, mogąc wygodnie płacić telefonem.

Jak dokonywać transakcji bezgotówkowych bez karty płatniczej?

Założenie i prowadzenie konta bankowego bez karty nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z dokonywania transakcji bezgotówkowych. Obecnie klienci banków mają bowiem wiele możliwości dokonywania płatności za towary i usługi.

Jednym z często praktykowanych rozwiązań jest pobranie aplikacji banku na telefon, z poziomu której można płacić przy użyciu terminala.

Alternatywnym sposobem płatności jest coraz popularniejszy BLIK, który klienci cenią przede wszystkim za wygodę i powszechną dostępność. Za niektóre zakupy można też zapłacić przelewem bankowym.

Konsumenci coraz częściej posługują się również wirtualną kartą płatniczą, która umożliwia dokonywanie płatności za zakupy w sieci. Jest to karta debetowa, choć w niektórych przypadkach istnieje możliwość połączenia jej z kartą kredytową, w ramach przyznanego limitu.

Kiedy otwarcie konta bez karty będzie dobrym rozwiązaniem?

Osoby, które prowadzą wyłącznie jedno konto bankowe, najczęściej nie rezygnują z karty płatniczej. Wciąż jest ona uważana za jeden z najpowszechniejszych i najbezpieczniejszych sposobów płacenia za towary i usługi.

Niemniej jednak obecnie wielu klientów banków decyduje się prowadzić przynajmniej dwa rachunki. Wynika to między innymi z kwestii technicznych.

Banki nierzadko przeprowadzają różnego rodzaju prace systemowe, które czasowo uniemożliwiają dostęp do gotówki.

W niektórych grupach społecznych spada też zaufanie do instytucji bankowych, przez co klienci wolą rozłożyć posiadane środki pieniężne na minimum dwa banki.

Warto zwrócić też uwagę na to, że wielu klientów traktuje drugi rachunek bankowy jak swoistą skarbonkę.

Powodem jest niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych – klienci wolą trzymać pieniądze na zwykłym rachunku, z którego znacznie łatwiej będzie je wyciągnąć w razie potrzeby.

W przypadku prowadzenia dwóch lub więcej kont, posiadanie karty płatniczej do każdego z nich wydaje się bezcelowe, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ogół kosztów, jakie przyjdzie nam ponieść.

Jak otworzyć konto bez karty?

Klienci, którzy zdecydują się otworzyć konto bez karty, muszą w pierwszej kolejności znaleźć dla siebie interesującą ofertę. Jak wspomniano, banki często proponują dodatkowe usługi w zamian, jednak warto zwrócić uwagę na ewentualne koszty z nimi związane.

Należy więc ocenić swoje potrzeby, jednocześnie nie bojąc się eksperymentować. Coraz więcej usług ma charakter elektroniczny, co wynika z powszechnej cyfryzacji i wzrostu popularności bankowości internetowej.

Tymczasem samo otwarcie konta bez karty jest bardzo proste. Wystarczy tylko złożyć wniosek, a następnie podpisać umowę.

Można to zrobić online, np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego banku. Niektóre banki umożliwiają także zawarcie umowy na selfie czy podczas wideo rozmowy.

Banki umożliwiające aktywację konta od zaraz – https://rankingkont.org/konto-bankowe-przez-internet-bez-kuriera/

W pozostałych przypadkach klient musi udać się do oddziału banku, podpisać umowę za pośrednictwem kuriera czy rozmawiając przez infolinię z konsultantem.

Każdorazowo konieczne będzie przedstawienie ważnego dokumentu tożsamości w postaci dowodu osobistego bądź paszportu.

Konto bez karty otworzymy wybierając odpowiednią opcję we wniosku internetowym o konto. W zależności od formularza danego banku, będzie to wyglądać np. tak:

Bank Santander – Konto Santander

Konto bez karty w Banku Santander

ING Bank Śląski – Konto Direct z Lwem

Konto bankowe bez karty w ING Bank Śląski

eKonto osobiste – mBank

Konto bez karty w mBanku

Jakie są koszty związane z prowadzeniem konta bez karty?

Konto bankowe bez karty może być darmowe, jednak zazwyczaj klient musi spełnić kilka warunków stawianych przez bank.

Najczęściej wymaga on przeprowadzenia w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę bądź otrzymania wpływów w umownej wysokości.

Jednocześnie banki mogą pobierać opłaty za przelewy, wypłatę gotówki w oddziale bądź innego rodzaju standardowe usługi.

Wszystkie niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w umowie, warto również zapoznać się z tabelą opłat.

Kiedy warto założyć konto bez karty?

Karta płatnicza nie jest już produktem, który każdy klient banku musi posiadać. Choć nigdy w tej materii nie obowiązywały regulacje prawne, to większość osób nie wyobrażała sobie funkcjonowania bez karty.

Dziś natomiast istnieje szereg innych możliwość przeprowadzania transakcji bezgotówkowych. Karta staje się więc zbędna, zwłaszcza w przypadku osób dobrze zaznajomionych z nowoczesnymi technologiami.

Jej posiadanie nie jest konieczne zwłaszcza w przypadku prowadzenia dwóch lub więcej kont bankowych, pełniących rolę skarbonki. Wtedy bowiem można do minimum ograniczyć koszty związane z zakładaniem kolejnych rachunków.

Niemniej jednak posiadacze jednego ROR-u rzadko rezygnują z karty płatniczej. Warto też pamiętać, że nowoczesne metody dokonywania płatności nie zawsze są darmowe.

Ponadto niektóre obarczone są dodatkowym ryzykiem. Mowa zwłaszcza o karcie wirtualnej, która choć rewolucjonizuje współczesną bankowość, wciąż nie jest w pełni bezpiecznym produktem.

W kontekście ochrony środków pieniężnych trudno więc ocenić, czy lepszym rozwiązaniem będzie plastikowa karta, czy też jej wirtualny substytut.

Warto zachować czujność i być ostrożnym, nie podając danych do karty przypadkowym instytucjom oraz nie dokonując nimi płatności w niesprawdzonych serwisach.

5/5 - 1 głosów
Ranking kont