JAK SPRAWDZIĆ BIK

JAK SPRAWDZIĆ BIK?

Ilość podmiotów, łatwy dostęp oraz maksymalnie uproszczone procedury, to główne czynniki, które decydują o popularności wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek.

Perspektywa szybkiego zasilenia budżetu, działa na wyobraźnię i jest głównym czynnikiem, wpływającym na decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania.

Jednak zanim dana instytucja (bank, SKOK, firma pożyczkowa) udzieli Ci kredytu, wcześniej dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową.

Jednym z narzędzi, które służą temu celowi, jest m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam informacje gospodarcze o klientach, którzy korzystają/korzystali z usług banków oraz innych podmiotów finansowych.

W bazie BIK zewidencjonowanych jest aktualnie ponad 23 miliony osób oraz ponad 130 milionów rachunków bankowych (wliczając również te już zamknięte). Instytucja ta zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem danych.

Kto może trafić do rejestru BIK?

W systemie widnieją wszystkie osoby, które aktualnie spłacają kredyt, lub robiły to w przeszłości. Do rejestru trafiają nie tylko klienci, którzy regulują „zwykłe” pożyczki ratalne. Na listę w BIK kwalifikuje również debet na rachunku czy karcie kredytowej.

Co ciekawe, w rejestrze Biura Informacji Kredytowej znajdą się również osoby, które są poręczycielami innych kredytobiorców.

W sytuacji, kiedy złożysz wniosek o pożyczkę i pomimo stabilnej pracy oraz niezłych zarobków, spotkasz się z odmową ze strony banku, Twoim pierwszym krokiem, powinno być sprawdzenie swojej historii w BIK.

To właśnie dzięki tym danym, będziesz wiedział jak poprawić swoją zdolność kredytową.

A jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pieniędzy? Najprostszą receptą, jest po prostu regularne spłacanie swoich dotychczasowych zobowiązań. Warto pamiętać o tym, że brak terminowego rozliczania nawet małych kwot, wpływa negatywnie na Twój status w BIK.

Niestety podobna procedura stosowana jest również w przypadkach, w których jesteś poręczycielem niesolidnego kredytobiorcy. Warto więc zastanowić się, komu gwarantujesz swoją pomoc.

Sprawdź również, czy istnieje jeszcze jakieś konto bez komornika, czyli bank nie należący do systemu OGNIVO.

Jak sprawdzić BIK?

Na tej stronie, będziesz mógł sprawdzić informacje o swoim statusie w BIK.

Aby móc pobrać raport, będziesz musiał zarejestrować się w serwisie. Posłuży Ci do tego dowód osobisty oraz adres e-mail. Założenie konta, wiąże się także z akceptacją regulaminu.

Aby potwierdzić swoje dane osobowe, będziesz musiał wysłać online skan dowodu osobistego i wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (ważne, aby dane rachunku bankowego, były identyczne jak te, które podałeś przy rejestracji).

Na podany adres e-mail, zostanie wysłany link aktywacyjny do konta. Natomiast SMS-em przyjdzie kod autoryzacyjny (dzięki któremu utworzysz hasło do logowania się w serwisie).

Po zalogowaniu się do swojego konta, będziesz miał do wyboru dwie opcje: pobranie pojedynczego raportu BIK (39 zł), lub pakietu 12 raportów (99 zł). Rejestr zawiera Twoją historię zobowiązań oraz scoring, czyli ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Sprawdzenie swojego statusu w BIK, jest możliwe tylko drogą elektroniczną. Nie ma możliwości uzyskania takich informacji telefonicznie lub bezpośrednio w siedzibie Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz również, jak założyć konto w banku online.