JAK SPRAWDZIĆ BIK

JAK SPRAWDZIĆ BIK?

Ilość podmiotów, łatwy dostęp oraz maksymalnie uproszczone procedury, to główne czynniki, które decydują o popularności wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek.

Perspektywa szybkiego zasilenia budżetu, działa na wyobraźnię i jest głównym czynnikiem, wpływającym na decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania.

Jednak zanim dana instytucja (bank, SKOK, firma pożyczkowa) udzieli Ci kredytu, wcześniej dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową.

Jednym z narzędzi, które służą temu celowi, jest m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam informacje gospodarcze o klientach, którzy korzystają/korzystali z usług banków oraz innych podmiotów finansowych.

W bazie BIK zewidencjonowanych jest aktualnie ponad 23 miliony osób oraz ponad 130 milionów rachunków bankowych (wliczając również te już zamknięte). Instytucja ta zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem danych.

Kto może trafić do rejestru BIK?

W systemie widnieją wszystkie osoby, które aktualnie spłacają kredyt, lub robiły to w przeszłości. Do rejestru trafiają nie tylko klienci, którzy regulują „zwykłe” pożyczki ratalne. Na listę w BIK kwalifikuje również debet na rachunku czy karcie kredytowej.

Co ciekawe, w rejestrze Biura Informacji Kredytowej znajdą się również osoby, które są poręczycielami innych kredytobiorców.

W sytuacji, kiedy złożysz wniosek o pożyczkę i pomimo stabilnej pracy oraz niezłych zarobków, spotkasz się z odmową ze strony banku, Twoim pierwszym krokiem, powinno być sprawdzenie swojej historii w BIK.

To właśnie dzięki tym danym, będziesz wiedział jak poprawić swoją zdolność kredytową.

A jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pieniędzy? Najprostszą receptą, jest po prostu regularne spłacanie swoich dotychczasowych zobowiązań. Warto pamiętać o tym, że brak terminowego rozliczania nawet małych kwot, wpływa negatywnie na Twój status w BIK.

Niestety podobna procedura stosowana jest również w przypadkach, w których jesteś poręczycielem niesolidnego kredytobiorcy. Warto więc zastanowić się, komu gwarantujesz swoją pomoc.

Jak sprawdzić BIK?

Na tej stronie, będziesz mógł sprawdzić informacje o swoim statusie w BIK.

Aby móc pobrać raport, będziesz musiał zarejestrować się w serwisie. Posłuży Ci do tego dowód osobisty oraz adres e-mail. Założenie konta, wiąże się także z akceptacją regulaminu.

Aby potwierdzić swoje dane osobowe, będziesz musiał wysłać online skan dowodu osobistego i wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł (ważne, aby dane rachunku bankowego, były identyczne jak te, które podałeś przy rejestracji).

Na podany adres e-mail, zostanie wysłany link aktywacyjny do konta. Natomiast SMS-em przyjdzie kod autoryzacyjny (dzięki któremu utworzysz hasło do logowania się w serwisie).

Po zalogowaniu się do swojego konta, będziesz miał do wyboru dwie opcje: pobranie pojedynczego raportu BIK (39 zł), lub pakietu 12 raportów (99 zł). Rejestr zawiera Twoją historię zobowiązań oraz scoring, czyli ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Sprawdzenie swojego statusu w BIK, jest możliwe tylko drogą elektroniczną. Nie ma możliwości uzyskania takich informacji telefonicznie lub bezpośrednio w siedzibie Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz również, jak założyć konto w banku online.

Ocena internautów
[Ogółem: 9 Średnio: 4.2]