HCE

HCE – ZBLIŻENIOWE PŁATNOŚCI TELEFONEM

Banki starają się ułatwiać życie swoim klientom na różne sposoby. Jednym z nich, jest na pewno technologia płatności HCE (Host Card Emulation).

Działa podobnie jak karta zbliżeniowa NFC, wykorzystując komunikację pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym.

Różnica jest jednak taka, że HCE funkcjonuje niezależnie od operatora sieci telefonii komórkowej oraz rodzaju karty SIM w telefonie klienta.

Płatności NFC wymagają posiadania specjalnej karty w telefonie, technologia HCE używa karty wirtualnej oraz aplikacji mobilnej.

Transakcje HCE, których wartość nie przekracza 50 złotych nie wymagają podawania kodu PIN.

Płatności technologią Host Card Emulation to wygoda i szybkość.

Regulując rachunek za zakupy, klient przykłada tylko telefon do terminala płatniczego i w zależności od kwoty, zatwierdza transakcje kodem PIN.

Nie ma konieczności logowania się do aplikacji przed dokonaniem płatności. Wystarczy mieć włączoną opcję komunikacji NFC w ustawieniach telefonu.

Technologia nie wymagana również dostęp do internetu. O czym warto więc pamiętać, aby móc korzystać z tej usługi? Nasze urządzenie musi spełniać klika warunków:

  • telefon musi posiadać odpowiednią wersję systemu Android (min. 4.4.)
  • telefon musi mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację banku, z możliwością aktywacji karty HCE
  • telefon musi być wyposażony w moduł NFC (Near Field Communication) – bezdotykowa metoda komunikacji, umożliwiająca wymianę danych na niewielką odległość.

Klient może dokonywać płatności telefonem w technologii HCE wszędzie tam, gdzie akceptowane są transakcje zbliżeniowe tradycyjnymi kartami.

Płatności HCE – bezpieczeństwo

  • „karta” HCE umożliwia jedynie płatności zbliżeniowe i np. wykorzystanie jej danych do transakcji internetowych nie jest możliwe
  • aby dokonać płatności, należy odblokować telefon (jeśli jest zabezpieczony kodem PIN).
  • dane „karty” przechowywane są w pamięci telefonu z zainstalowaną aplikacją mobilną (cyfrowe informacje są synchronizowane z danymi „karty”, zapisanymi w banku).
  • transakcje powyżej 50 zł, wymagają potwierdzenia PIN-em
  • klient ma możliwość ustalenia dziennych limitów transakcji
  • wszystkie transakcje monitoruje system bezpieczeństwa banku i w przypadku podejrzanych aktywności – informuje o nich klienta
  • w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu, należy skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę

Jakie banki umożliwiają płatności HCE?

Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Santander Bank, Eurobank,  Getin Bank, ING Bank Śląski, PKO BP, mBank, Nest Bank, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe, oraz około 100 banków spółdzielczych.

1/5 - (1 vote)