eKONTO OSOBISTE – mBANK

Klienci poszukujący dla siebie najlepszej oferty konta osobistego powinni zwrócić swoją uwagę w kierunku mBanku.

Znajdą tam rachunek, który ma zaspokajać potrzeby szerokiej grupy klientów. Jak wiadomo ciężko obecnie wyróżnić się na rynku, ale czy mBank podołał temu zadaniu?

eKonto osobiste – opłaty

eKonto osobiste jest rachunkiem dla osób powyżej 18. roku życia – całkowicie bezpłatnym, jeśli chodzi o otwarcie i prowadzenie. Jeżeli jednak jesteś w wieku od 18 do 24 lat rozważ otwarcie konta młodzieżowego eKonto możliwości.

Karta płatnicza

Zakładając rachunek klient ma do wyboru dwie wielowalutowe karty płatnicze:

 • Mastercard Debit PayPass;
 • Visa Electron payWave.

Kartami można płacić stacjonarnie zbliżeniowo oraz realizować płatności internetowe. Bank stara się dbać o bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego obie karty wyposażono w usługę 3D Secure.

Dodatkowo korzystając z płatności kartą podczas zakupów stacjonarnych można skorzystać z funkcji cashback i wypłacić gotówkę z konta.

Istnieje także możliwość spersonalizowania karty i dopasowania jej wyglądu do swoich indywidualnych preferencji. Funkcja taka jest możliwa z kartą Visa Foto za dodatkową opłatą.

Co ciekawe mBank wprowadził możliwość płatnego ubezpieczenia karty płatniczej za jedyne 4,90 zł miesięcznie. Dla klientów będących łowcami okazji przygotowano program mOkazjie, w którym można uzyskać moneyback.

Bank nie pobiera od swoich klientów opłat związanych z wydawaniem i odnawianiem karty płatniczej, ale za to za jej obsługę już tak.

Opłata wynosi 7 zł, ale bank nie pobierze jej po wykonaniu transakcji bezgotówkowych na kwotę 350 zł miesięcznie. Płatności kartą za granicą objęte są prowizją:

 • 5,9% – karty bez usługi wielowalutowej;
 • 3,5% – karty z uruchomioną usługą wielowalutową.

Alternatywę dla karty plastikowej stanowi jej darmowy wirtualny odpowiednik, który z pewnością docenią osoby korzystające z platform z comiesięczną subskrypcją oraz regularnie wykonujące zakupy w Internecie.

Wirtualna karta ma nadany swój odrębny numer, który podawać można w sklepach internetowych (również zagranicznych) lub na koncie utworzonym na platformie streamingowej.

Karta wirtualnie nie ma bezpośredniego powiązania z kontem osobistym więc należy pamiętać o jej wcześniejszym zasileniu. Jest to o tyle dobre, że zyskujemy większą kontrolę nad wydawaniem środków w ten sposób.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Na terenie Polski za darmo można wypłacać kwoty przekraczające 100 zł. Dla niższych kwot pobierana jest opłata w wysokości 2,50 zł.

Bezpłatną opcją jest korzystanie z wypłaty Blikiem w Polsce lub pobieranie gotówki podczas zakupów (cashback).

Za wypłatę gotówki w bankomatach za granicą naliczana jest prowizja związana z przewalutowaniem transakcji w wysokości od 3,5% jeśli korzystamy z karty wielowalutowej do nawet 5,9% w przypadku korzystania z pozostałych kart.

Klienci mBanku chcący wpłacić gotówkę na konto przy użyciu wpłatomatu powinni skierować się w stronę maszyn własnych banku, Planet Cash i Cashline, bo opłata za korzystanie z nich nie jest pobierana.

Natomiast we wpłatomatach Euronet już będzie konieczne opłacenie prowizji, która wynosi 0,5%, ale trzeba liczyć się z tym, że minimalna pobrana kwota to 5 zł.

Mało opłacalne jest także korzystanie z wpłacania gotówki będąc w placówce banku, ponieważ opłata za tą operację to 10 zł. Taka sama kwota zostanie pobrana podczas wypłaty gotówki w oddziale.

Przelewy

Klienci banku mogą do woli (oczywiście bezpłatnie) korzystać z opcji zlecania zwykłych przelewów internetowych oraz Blik-a na telefon.

Bank nie obciąża także opłatami za zlecenia stałe i przysyłanie kodów SMS do autoryzowania operacji.

Ci, którzy korzystają z przelewów zagranicznych z pewnością ucieszy informacja o tym, że przelewy SEPA są darmowe (spread na EUR ok. 5%).

Niestety zagraniczne przelewy SWIFT są objęte prowizją, która wynosi 0,35% przelewanej kwoty (min. 25 zł, maks. 200 zł).

Jeśli chcemy, by pieniądze trafiły do odbiorcy od razu, warto skorzystać z płatnego (5 zł) przelewu natychmiastowego.

Oczywiście każdy przelew możemy zrealizować także w placówkach banku, jednak taka operacja to koszt w wysokości 6 zł.

W ofercie mBanku znajdziemy także opcję realizowania poleceń zapłaty, która co prawda jest darmowa, ale za korzystanie z niej wiąże się z comiesięczną opłatą 2 zł.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Serwis internetowy zawiera podstawowe funkcje do zarządzania rachunkiem (historia konta, stałe przelewy). Ale dodatkowo pozwala wnioskować o inne produkty z oferty mBanku, świadczenia z programu Rodzina 500+, wyprawkę szkolną i założyć Profil Zaufany ePUAP.

Codzienne zarządzanie rachunkiem staje się jednak znacznie łatwiejsze dzięki korzystaniu z aplikacji mobilnej, gdzie można zatwierdzać operacje tylko jednym kliknięciem, płacić za parkingi a także przełączać się swobodnie między rachunkiem osobistym a biznesowym.

W aplikacji mobilnej udostępniono narzędzie, które ma służyć do analizowania wydatków oraz filtr Subskrypcje w historii transakcji. Klienci, którzy chętnie używają płatności mobilnych mogą wybierać w tych najbardziej nowoczesnych:

 • Blik;
 • Apple Pay;
 • Google Pay;
 • Garmin Pay;
 • Fitbit Pay;
 • Swatch Pay;
 • Xiaomi Pay.

Limit odnawialny na rachunku

W przypadku braku środków mBank może udostępnić nam dodatkową gotówkę w postaci limitu odnawialnego na koncie.

Wniosek o przyznanie limitu należy złożyć w serwisie transakcyjnym i na bieżąco śledzić warunki tej formy kredytowania, ponieważ czasem bank je zmienia.

Limit odnawialny jest ciekawą alternatywą dla posiadania karty kredytowej szczególnie ze względu na parametry promocyjne.

Obsługa klienta, mOkazje i promocje

Zdalna obsługa klientów banku odbywa się przez infolinię. Łącząc się z mLinią z poziomu aplikacji mobilnej mamy możliwość pominięcia procesu dodatkowej weryfikacji.

Nie ma więc konieczności zapamiętywania dodatkowych haseł i odpowiadania na uwierzytelniające pytania. Oprócz infolinii mamy możliwość kontaktu z pracownikami mBanku w aplikacji Messenger.

Szkoda tylko, że czas oczekiwania na odpowiedź jest nieco wydłużony. Cierpliwi zostaną jednak nagrodzeni – otrzymane odpowiedzi są wyczerpujące i z pewnością usatysfakcjonują nawet najbardziej dociekliwych klientów.

Sieć placówek mBanku jest bardzo rozbudowana, co docenią osoby preferujące tradycyjne załatwianie spraw związanych z bankowością.

Bardzo ciekawym faktem jest obsługiwanie osób niedosłyszących w języku migowym w kanale wideo.

Ci, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić na zakupach powinni zainteresować się programem mOkazje, gdzie dostępne są promocyjne oferty znanych sklepów po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego.

Jeśli skorzystamy z jakiejś oferty możemy liczyć na zwrot części wydanej kwoty od mBanku. Podczas zakładania konta szczególną uwagę należy zwrócić na ofertę promocji na start, które mBank bardzo często proponuje potencjalnym klientom.

Obecni klienci najczęściej muszą korzystać z programu poleceń i mOkazji, żeby zyskać jakiś bonus.

Jak założyć eKonto osobiste?

Najwygodniejszą metodą założenia rachunku jest złożenie wniosku o eKonto osobiste online. Aby zweryfikować tożsamość możemy poczekać na przyjazd umówionego kuriera lub samodzielnie udać się do najbliższej placówki mBanku.

Inny sposób polega na ściągnięciu aplikacji mobilnej i przeprowadzenia tam całego procesu wybierając metodę ”na selfie”. Żeby móc skorzystać z tej opcji należy posiadać e-dowód oraz aplikację eDO App na swoim smartfonie.

Zamówiona w procesie wnioskowania karta do konta zostanie wysłana na podany do korespondencji adres maksymalnie w ciągu 10 dni od podpisania umowy.

Bank rezygnuje z pobierania opłaty za kartę debetową w miesiącu jej wydania. A spełnienie warunku, który pomoże uniknąć opłaty uzależnione jest od tego czy wydano ją w pierwszej czy drugiej połowie miesiąca.

Warto pamiętać o tym, że opłata pobierana jest od każdej karty nawet w sytuacji, gdy nie została ona aktywowana. Zakładając konto warto zapoznać się dodatkowo z innymi produktami z oferty mBanku, jakimi są:

 • konto oszczędnościowe Moje cele;
 • karta kredytowa Mastercard Standard;
 • eKonto walutowe;
 • konto firmowe mBiznes konto Standard.

Oferta oszczędnościowa

W ofercie oszczędnościowej na szczególną uwagę zasługuje rachunek Moje cele, który jest swego rodzaju skarbonką, do której można ”wrzucać” resztę z zakupów.

W serwisie transakcyjnym musimy określić cel na jaki oszczędzamy i wymaganą kwotę. A następnie wybrać tryb, w jakim część pieniędzy będzie przekazywana na rachunek:

 • określony procent od wartości transakcji lub
 • zaokrąglenie reszty do pełnych 10 zł

Zakładając rachunek oszczędnościowy warto wiedzieć, że bank cyklicznie organizuje akcję specjalną związaną z podwyższonym oprocentowaniem na rachunku.

Oferta walutowa

W tym temacie oferta mBanku niestety nie wypada najkorzystniej. Realizacja płatności wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów przewalutowania.

I to nawet, jeśli otworzymy rachunek w obcej walucie i uruchomimy usługę wielowalutową na karcie płatniczej.

Co prawda mamy możliwość zamówienia walutowej karty do eKonta walutowego i płacenia ją, jednak zarówno jej wydanie jak i obsługa są dość drogie.

Na tle konkurencji nawet mKantor nie wypada zachęcająco, bo stosowane przez niego spready nie są niższe niż w innych instytucjach. Jak widać mBank nie wykorzystał w pełni swojego potencjału.

eKonto osobiste - mBank

eKonto osobiste – opinia / podsumowanie

Jak przedstawia się oferta mBanku? Klienci otrzymują darmowe konto, co w sumie obecnie jest standardem na rynku tak samo jak rezygnacja z opłat pobieranych za wydanie karty debetowej.

Warunek anulowania opłaty za kartę nie jest trudny, ale może być problematyczny. Jak wiadomo znacznie łatwiej byłoby sumować ilość wykonanych transakcji niż ich kwotę.

W zasadzie nawet osoby wykazujące się tylko umiarkowaną aktywnością na rachunku nie powinny mieć problemu z wypełnieniem go.

Na minus na pewno trzeba odnotować prowizję pobieraną za wypłacanie z bankomatu kwot niższych niż 100 zł. Oczywiście można skorzystać z wypłaty Blikiem, żeby niepotrzebnie nie generować dodatkowych kosztów.

Atutem za to jest korzystanie z bankomatów za granicą bez ponoszenia dodatkowej opłaty (należy pamiętać, że cały czas obowiązuje opłata za przewalutowanie).

Niepotrzebne koszty związane są także z wykonywaniem operacji w oddziałach banku. Warto tego unikać, jeśli mamy możliwość.

Duży plus dla mBanku za serwis transakcyjny i aplikację mobilną, które są bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Oferta mobilnych płatności powinna zaspokoić potrzeby wymagających klientów.

eKonto osobiste jest rachunkiem uniwersalnym i powinno znaleźć zwolenników wśród wielu grup klientów, mimo że nie jest to konto dla każdego.

Dla osób rozpoczynających przygodę z bankowością internetową znacznym udogodnieniem będą niskie opłaty i proste sposoby na ich uniknięcie.

Łowcy okazji z pewnością akcje specjalne, które raz na czas mBank organizuje dla swoich klientów. Brak zainteresowania ofertą odnotujemy z pewnością w grupie osób, które poszukują konta z dobrą ofertą walutową.

Na rynku obecnie znajduje się wiele znacznie bardziej atrakcyjnych rachunków. Pomimo tego, że znajdujemy kilka niedociągnięć, warto zainteresować się szczegółową ofertą eKonta osobistego od mBanku.

Ranking kont