CITIKONTO – CITI HANDLOWY

Przeglądając ofertę Citi Handlowego nie sposób nie zwrócić uwagi na propozycję bezpłatnego CitiKonta, do którego można zamówić darmową kartę debetową. Citi Handlowy oferuje także pulę bezpłatnych przelewów natychmiastowych, wypłat z bankomatów oraz całkiem niezłą ofertę walutową.

CitiKonto – opłaty

Z oferty mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 13 lat, ale do 18 r. ż. konto można otworzyć tylko posiadając zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Otwarcie i prowadzenie konta jest całkowicie bezpłatne – bezwarunkowo. Po założeniu rachunku warto zwrócić uwagę na płatne usługi, które są domyślnie aktywowane.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić usługę bankowości telefonicznej CitiPhone, która generuje spore koszty. Zweryfikować to można w bankowości internetowej.

Karta do konta

W ofercie CitiKonta znajdziemy wielowalutową kartę Mastercard Citicard, dzięki której zrealizujemy płatności zbliżeniowe i internetowe.

Karta wyposażona jest w funkcję cashback, dzięki której w wygodny sposób możemy pobrać gotówkę podczas codziennych zakupów.

Usługa 3D Secure zapewnia klientom dodatkowe bezpieczeństwo podczas realizowania transakcji internetowych.

Dodatkowo klienci mają możliwość skorzystania z programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile.

Bardzo dobrą informacją jest to, że Citi Handlowy nie obciąża klientów opłatą związaną z wydaniem karty, odnowieniem oraz miesięczną obsługą.

Nic nie zapłacimy również za płatności za granicą. Dla posiadaczy karty kredytowej przygotowano ciekawą funkcję jaką jest przelanie środków z dostępnego limitu na CitiKonto i spłacanie ich w ratach jak pożyczkę.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Bank udostępnia klientom bezpłatne wypłaty gotówki z urządzeń własnych zlokalizowanych na terenie Polski (liczy się także cashback).

Chcąc korzystać z innych maszyn należy pamiętać o tym, że darmowe będą tylko 4 pierwsze wypłaty w miesiącu. Po wyczerpaniu tej puli będziemy zmuszeni ponieść opłatę w wysokości 8 zł (niestety cashback również będzie płatny).

Dokładnie te same zasady obowiązują podczas wypłat realizowanych z bankomatów za granicą: za darmo skorzystamy z bankomatów Citi Handlowego lub z czterech pierwszych wypłat z urządzeń obcych.

Znacznie korzystniejsze jest wpłacanie gotówki, ponieważ korzystanie z wpłatomatów jest zupełnie darmowe. Koszt wpłaty lub wypłaty pieniędzy w placówce banku wynosi 30 zł.

Przelewy

W tabeli opłat i prowizji CitiKonta znajdziemy kilka darmowych pozycji. Są to:

 • zwykłe przelewy internetowe;
 • przelewy SEPA;
 • zlecenia stałe;
 • polecenia zapłaty;
 • kody SMS wykorzystywane do autoryzacji transakcji.

Zwykły przelew zlecony w oddziale banku kosztuje aż 30 zł, więc lepiej dwa razy się zastanowić przez wykonaniem go.

Bank udostępnia swoim klientom pulę 3 przelewów natychmiastowych w miesiącu. Po wyczerpaniu jej każda taka operacja to koszt 5 zł.

Citi Handlowy pobiera także prowizję od przelewów zagranicznych SWIFT. Wynosi ona 0,25%, ale należy pamiętać, że minimalna pobrana kwota to 10 zł (maks. 100 zł).

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Udostępniony serwis transakcyjny Citibank Online pozwala na wykonywanie podstawowych operacji związanych z prowadzeniem konta oraz na zapoznanie się z promocjami i propozycjami kolejnych produktów.

W bankowości elektronicznej mamy możliwość wnioskowania o kartę kredytową, raty z rachunku karty oraz zapoznania się z warunkami programu Citi Specials.

Dla klientów nie posiadających smartfona przygotowano możliwość autoryzacji internetowej podczas zakupów w Internecie. Polega ona na przepisaniu specjalnego linka, który otrzymamy od banku w wiadomości SMS.

W ofercie znajdziemy także możliwość skorzystania z szybkiego przelewu ”Płacę z Citi Handlowy”, który jest przelewem pay-by-link i autoryzuje się go kodem SMS.

Aplikacja mobilna Citi Mobile udostępnia nam natomiast następujące funkcjonalności:
 • zlecanie zwykłego przelewu;
 • zlecanie przelewu natychmiastowego;
 • mobilna autoryzacja transakcji;
 • wnioskowanie o kartę kredytową;
 • wnioskowanie o raty na karcie kredytowej;
 • zapisywanie ulubionych odbiorców;
 • zmiana kodu PIN do karty;
 • otworzenie lokaty;
 • powiązanie karty debetowej z kontem walutowym.

Aplikacja umożliwia logowanie biometryczne (również FaceID). Klienci mają do dyspozycji również płatności mobilne: Blik, Google Pay, Apple Pay (tylko dla klientów Mastercard).

W serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej znajdziemy także Citi Kantor, gdzie wymienimy waluty po korzystnych kursach.

Środki przelewane są na konta walutowe w aż 15 walutach: USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK, ZAR.

Kantor udostępnia zaawansowane zlecenia (Stop, Limit, If Done, Occ) dla walut: USD, EUR, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF, HRK ZAR.

Citi Global Wallet

Aby nie musieć martwić się kosztami przewalutowania podczas wykonywania płatności za granicą, warto zainteresować się darmową usługą wielowalutową Citi Global Wallet, która dostępna jest dla trzech najbardziej popularnych walut (EUR, USD, GBP).

System samodzielnie rozpoznaje konto walutowe, z którego ma pobrać środki. W ramach Citi Global Wallet można płacić w Internecie i punktach stacjonarnych.

W przypadku innych walut niż wymienione wyżej rozliczenie następuje po znacznie bardziej korzystnym kursie Mastercarda. Warunkiem rozliczenia po atrakcyjnym kursie wymiany jest wcześniejsze podpięcie karty debetowej do konta walutowego prowadzonego w euro.

Citi Specials i Mastercard Bezcenne Chwile

Klienci Citibanku mogą korzystać z rabatów u prawie 300 partnerów banku wykonując płatności kartami Citi w ramach programu korzyści Citi. Bonusy, promocje i nagrody podzielone są na 5 kategorii:

 1. podróże;
 2. zakupy;
 3. rozrywka;
 4. kulinaria;
 5. sport i zdrowie.

Oprócz tego płacąc kartami Mastercard mamy dostęp do zniżek i rabatów w programie Mastercard Bezcenne Chwile.

Oferta oszczędnościowa

Oferta Citi Handlowego zezwala na założenie dwóch rachunków oszczędnościowych, które mogą być powiązane z CitiKontem.

Standardowe oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym nie należy do wysokich i odbiega od oferty, którą znajdziemy u konkurencji. Trochę lepiej prezentuje się oprocentowanie na Koncie SuperOszczędnościowym, ale mimo to nie wyróżnia się na rynku.

Warto wziąć pod uwagę to, że podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do niskiej kwoty a prowadzenie Konta SuperOszczędnościowego wcale nie musi być darmowe. Aby uniknąć opłaty należy zapewnić określony wpływ na konto osobiste.

Lokaty także nie prezentują się szczególnie atrakcyjnie. Raz na czas Citi Handlowy organizuje promocje, w których podwyższone oprocentowanie obejmuje nowe środki i dotyczy wyższych kwot.

Jak otworzyć CitiKonto?

W pierwszym kroku należy wypełnić elektroniczny wniosek o konto. W wiadomości SMS bank przyśle nam link, w który należy wejść i wykonać tam selfie oraz zdjęcie dowodu osobistego żeby potwierdzić tożsamość.

Po zweryfikowaniu naszych danych bank przyśle potwierdzenie otwarcia rachunku oraz dokumenty, które go dotyczą na podany adres e-mail.

Dużym plusem jest to, że cały proces zakładania rachunku odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu.

Ci, którzy są już klientami Citibanku, ale chcieliby przekształcić swój rachunek w inny mogą w wygodny sposób zrobić to w bankowości internetowej.

W tym celu należy wejść do zakładki Konta osobiste i kolejno wykonać: Konta osobiste → Wybierz konto osobiste w PLN → Informacje o koncie → Zmień typ konta.

Otwierając konto zyskujemy dostęp do dodatkowych produktów banku:

 • karty kredytowe: Citi Simplicity, Citibank-BP Motokarta;
 • produkty oszczędnościowe: Konto Oszczędnościowe, Konto SuperOszczędnościowe;
 • produkty walutowe: Konto walutowe, Citi Kantor.

Obsługa klienta, promocje i bonusy

Doradcy odpowiadają na zadane pytania w sposób merytoryczny, jednak mogliby to robić troszkę szybciej.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie danych osobowych do celów marketingowych, należy zwrócić uwagę, że dział marketingu w Citi Handlowym jest dosyć aktywny. I w razie pojawienia się w ofercie ciekawej pożyczki konsultanci na pewno będą dzwonić do skutku.

Poza takimi sytuacjami bank ogranicza się raczej do wysyłania wiadomości SMS, które dotyczą promocji. Oczywiście wyrażone zgody zawsze można odwołać.

Jeśli bierzemy akurat udział w akcji specjalnej należy pamiętać, by zrobić to dopiero po jej zakończeniu – w przeciwnym razie utracimy prawo do bonusu.

Założenie CitiKonta wiąże się zwykle z możliwością zdobycia bardzo atrakcyjnych nagród, a dodatkowe bonusy zapewnia zamówienie karty kredytowej.

Dla obecnych klientów niestety nie przygotowano nic więcej niż możliwość korzystania z programu Bezcenne Chwile, ponieważ w akcjach promocyjnych bank najczęściej o nich zapomina.

Stali klienci dodatkowo mogą korzystać z rabatów w programie Citi Specials, w którym lista podmiotów i miejsc ze zniżkami jest dość długa i nie powinno być problemu z wybraniem czegoś dla siebie.

CitiKonto - Citi Handlowy

CitiKonto – opinia / podsumowanie

Citibank oferuje swoje konto już od wielu lat, ale do tej pory nie było w nim nic szczególnie atrakcyjnego. Właściwie Citi Handlowy też doszedł do tego wniosku i w sierpniu 2020 r. konto zostało wycofane z oferty.

Przywrócono je po kilku tygodniach w nowoczesnej i znacznie ciekawszej wersji, a obecnie jest jedną z bardziej atrakcyjnych ofert na rynku.

Mimo, że nie zapewnimy regularnego wpływu i nie będziemy z niego aktywnie korzystać możemy mieć je za 0 zł. To samo tyczy się karty wydawanej do konta.

Wyróżnikiem oferty są 3 bezpłatne przelewy natychmiastowe w miesiącu, 4 darmowe wypłaty z bankomatu w Polsce i za granicą oraz pakiet przelewów natychmiastowych.

Minusem oferty z pewnością są wysokie opłaty dotyczące wpłat i wypłat gotówkowych oraz przelewów zlecanych w placówkach banku.

CitiKonto będzie najbardziej korzystną propozycją dla klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej oraz mobilnej. Niezbyt zadowoleni będą także ci, którzy od płatności kartą wolą posługiwać się gotówką.

Co prawda bankomaty własne banku są darmowe, ale już urządzenia obce są bezpłatne tylko podczas czterech pierwszych transakcji w miesiącu. Niestety do tej puli wliczane są także wypłaty cashback.

Jeśli chodzi o ofertę walutową, to przedstawia się ona całkiem nieźle – mimo że, na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana.

Spełniając kilka prostych warunków mamy możliwość zaoszczędzenia podczas realizowania transakcji zagranicznych.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest automatyczna usługa Citi Global Wallet, która pozwala na płacenie w euro, dolarach i funtach bez konieczności ponoszenia kosztów przewalutowania.

Oczywiście sama funkcja wielowalutowości nie jest niczym nowym, ale mimo wszystko oferta Citi Handlowego wyróżnia się na tle konkurencji możliwością płacenia w Internecie i punktach stacjonarnych bez kosztów przewalutowania.

Przypominamy, że płatności w innych walutach niż trzy podstawowe rozliczane są według korzystnego kursu Mastercarda.

Niestety rozwiązanie to jest mało intuicyjne, ponieważ korzystanie z płatności możliwe jest dopiero po dodaniu karty debetowej do konta walutowego w EUR.

Jeśli tego nie zrobimy musimy liczyć się z kosztami podwójnego przewalutowania z obcej waluty na euro (po korzystnym kursie Mastercarda) i z euro na złotówki (po kursie banku, gdzie spread waha się od 5,5% do 6,2%).

Wszystko to sprawia, że forma karty do CitiKonta jest bardzo specyficzna. Aby podpiąć kartę do konta lub ustawić rachunek prowadzony w euro jako domyślny wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego i tam odszukać odpowiednią opcję.

Niestety konto prowadzone w EUR, którego saldo wynosi więcej niż 10 000 euro wiąże się z wysokimi opłatami.

Aplikacja mobilna banku także nie należy do najbardziej nowoczesnych.

Znaczna część usług i poleceń jest możliwa do zrealizowania tylko w bankowości internetowej. A ilość funkcji dostępnych w aplikacji jest ograniczona.

Z poziomu aplikacji nie wyślemy wiadomości skierowanej do banku ani nie zmienimy limitu przelewów i karty. Niestety niezbyt wygodna jest także mobilna autoryzacja w aplikacji.

W zależności od tego, jaki typ operacji chcemy potwierdzić, do wyboru mamy wpisanie hasła lub podanie kodu PIN. Uboga jest także oferowana przez bank lista płatności mobilnych.

Nie znajdziemy możliwości opłacania przejazdu autostradą czy parkingu. Z kolei zaletą jest możliwość obsługiwania Citi Kantoru z poziomu aplikacji, co na pewno usprawni nam wymianę walut.

Oferta Citi Handlowego powinna wpasować się w gust klientów mniej aktywnych, którzy chcieliby uzyskać dostęp do tanich płatności w walutach obcych bez ponoszenia dodatkowej opłaty za posiadanie konta.

CitiKonto może być także dobrą opcją dla klientów dużo podróżujących za granicę i robiących zakupy w obcych walutach. Jak widać CitiKonto może być całkiem dobrą ofertą rachunku osobistego dla szerokiej grupy klientów.

1/5 - 1 głosów
Ranking kont