BLIK

BLIK

BLIK to polski system płatności, który jest już szeroko stosowany przez największe banki, sieci bankomatów i jest coraz częściej akceptowany jako forma płatności — zarówno w świecie realnym, jak i internecie.

Z pewnością słyszeliśmy już o nim czy to w reklamach telewizyjnych, czy od doradcy bankowego, który zaproponował nam jego uruchomienie w aplikacji.

Często jednak do końca nie wiemy, czym właściwie jest i mamy pewne obawy dotyczące tego sposobu płacenia.

W dalszej części przedstawiamy wszystkie ważne informacje o Bliku, sposób działania oraz korzyści, jakie niesie ze sobą jego używanie.

BLIK — co to jest?

Blik to system płatności mobilnych. Dostępny jest poprzez aplikacje bankowe kilkunastu największych instytucji w kraju.

Opcja ta służy do zarządzania saldem własnego konta przy pomocy specjalnie generowanych elektronicznych kodów.

Cała płatność polega na wygenerowaniu kodu i przy jego pomocy — bez fizycznych innych urządzeń czy kart wypłaceniu gotówki z bankomatu, czy zapłaceniu za zakupy w sklepie.

Do funkcjonowania Blika potrzebny jest jedynie telefon z aplikacją bankową oraz dostęp do internetu. System ma obecnie ok. kilku milionów użytkowników, choć liczba ta może zmieniać się z biegiem czasu.

Poprzez Blik możemy wypłacać z naszego konta gotówkę w bankomacie, płacić rachunki w internecie, robić zakupy internetowe, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, przesyłać pieniądze do znajomych, którzy również korzystają z Blika lub wystawiać czeki o dłuższym terminie ważności — dla siebie oraz znajomych.

Ogólnie każdy bank obsługujący Blika udostępnia taką samą funkcję wypłaty gotówki i płatności 6 cyfrowym kodem.

Natomiast poszczególne dodatkowe funkcje zależą od indywidualnej oferty banku i mogą np. nieco się różnić limitami, wysokościami, umiejscowieniem przycisków itp.

Korzystanie z Blika możliwe jest zatem wszędzie tam, gdzie możemy wpisać specjalny 6-cyfrowy kod i tym samym zapłacić środkami z naszego konta bankowego.

Blik jest również darmowym systemem płatności (istnieją jednak wyjątki np. wypłata z bankomatów nie naszej sieci czy prowizja w sklepie internetowym).

Jak korzystać z Blika?

Korzystanie z Blika jest bardzo proste. Pierwszą czynnością jest ściągnięcie i zainstalowanie aplikacji bankowej na swoim telefonie. Następnie należy przejść do zakładki BLIK oraz wybrać odpowiednią opcję.

Jeśli chcemy wypłacić pieniądze lub dokonać transakcji wystarczy wybrać opcję “Wygeneruj BLIK”.

Następnie na ekranie smartfona pokaże się nam 6-cyfrowy kod, który przepiszemy w bankomacie, terminalu lub na stronie internetowej w polu płatności.

Kod ważny jest 120 sekund. W tym czasie na ekranie naszej aplikacji zostaniemy poproszeni o potwierdzenie transakcji kodem pin (tym samym co do aplikacji), a płatność zostanie dokonana.

KOD BLIK

Środki z naszego konta pobierane są automatycznie, a płatność również jest potwierdzona w tej samej chwili. Jeśli chcemy wygenerować CZEK BLIK, możemy zrobić to w podobny sposób.

W aplikacji w zakładce Blik należy wybrać opcję czeku. W tym wypadku wygenerujemy 9-cyfrowy kod oraz hasło — pin, które przekazujemy drugiej osobie np. znajomej.

Środki na naszym koncie zostaną zablokowane w takiej wysokości, na jaką opiewa czek. Osoba, która otrzyma czek, będzie mogła zrealizować go w ciągu nawet kilkudziesięciu godzin.

Jak uruchomić Blika?

Uruchomienie Blika jest bardzo proste, darmowe i niezobowiązujące. W każdej chwili możemy go dezaktywować i nie poniesiemy żadnych konsekwencji tej operacji.

Aby aktywować Blika, należy zalogować się do bankowej aplikacji mobilnej. Następnie należy odnaleźć zakładkę Blika oraz jednym kliknięciem uruchomić system płatności.

Czasami trzeba będzie np. zresetować aplikację i ponowne ją uruchomić. Blik po tej operacji będzie już gotowy do użycia.

Korzyści, plusy, zalety

Blik to wiele zalet korzyści i plusów. Pierwszym plusem jest komfort i łatwość płacenia za rachunki.

Blik i generowany kod umożliwiają bardzo proste płacenie bezgotówkowe z naszego konta za wiele usług. Do tego celu nie musimy używać karty płatniczej czy przelewów.

Cała operacja trwa przeważnie poniżej minuty, a my nie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą portfela itp.

Drugim plusem tego systemu płatności jest bardzo szeroki zakres płatności. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy płacić np. za zakupy internetowe i nie musimy czekać na zaksięgowanie się przelewu itp.

Możemy zarówno wypłacać tak gotówkę, jak i płacić za różnego rodzaju zakupy czy przekazywać pieniądze innym osobom.

W Polsce obecnie wszystkie największe sieci bankomatów i systemy płatności elektronicznej obsługują Blika.

A coraz więcej punktów usługowych i handlowych również oferuje przyjmowanie płatności w taki sposób.

Sam Blik jest również bardzo prosty w użyciu, dzięki czemu korzystać z niego może każda osoba.

Dużym plusem jest bezpieczeństwo. Blik – w przeciwieństwie do kart płatniczych – nie jest narażony na kradzieże, ataki czy zagubienia.

Dużym plusem jest obecność Blika we wszystkich największych bankach oraz dołączanie kolejnych do tego programu.

Czy Blik ma jakieś wady i czy jest bezpieczny?

BLIK to bardzo dobrze funkcjonujący system płatności. Sam w sobie jest dopracowany, przemyślany i trudno znaleźć jego słabe punkty.

Ogólnie BLIK jest zatem bezpiecznym systemem zarządzania swoimi pieniędzmi na koncie – nie da się podrobić ani sfałszować.

Kod jest ważny również jedynie przez 120 sekund przy podstawowej płatności.

A dodatkowe zabezpieczenie transakcji kodem w aplikacji praktycznie uniemożliwia np. podpatrzenie czy przyjęcie kodu.

Przestępcy nie zeskanują też Blika, jak ma to miejsce np. przy kartach zbliżeniowych. Nawet przy kradzieży telefonu jest on bezpieczny, gdyż znajduje się w aplikacji mobilnej.

Poziom bezpieczeństwa jest zatem duży, co wpływa na zniechęcenie przestępców właśnie do atakowania tego systemu.

Minusy, jakie mogą towarzyszyć temu sposobowi to minusy typowe dla płatności bezgotówkowych.

Przestępcy mogą próbować wyłudzić kod Blik od nas, prosząc o jego podanie i potwierdzenie ew. płatności.

To praktycznie jedyna możliwa metoda przejęcia Blika, gdyż np. wpisanie go na fałszywej stronie i próba siłowego przejęcia zakończyć się wyświetleniem aplikacji ze szczegółami transakcji na naszym telefonie.

Blik – banki

Aktualnie w systemie Blik uczestniczy 13 banków. Są to: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Pekao Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank.

Sprawdź również, jakie podmioty posiadają większościowe udziały w bankach, działających w naszym kraju – https://rankingkont.org/polskie-banki/