WSPÓLNE KONTO BANKOWE

WSPÓLNE KONTO BANKOWE

Konto bankowe – razem czy osobno? Przed takim dylematem staje wiele par – nie tylko tych małżeńskich. Przeanalizowanie wszystkich wad oraz zalet takiego rozwiązania, może znacznie ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Finanse to bardzo delikatny temat, ale prędzej czy później, dwoje ludzi będących ze sobą – musi podjąć i w tym względzie jakieś wiążące decyzje. Warto tutaj zaznaczyć, że oprócz posiadania jednego konta wspólnego, do wyboru są jeszcze dwie alternatywy.

Jedną z nich jest posiadanie oddzielnych rachunków. Drugą – system 2 konta indywidualne + 1 wspólne. Znalezienie optymalnego rozwiązania, będzie zależeć od sytuacji w waszym związku. Każda z tych opcji posiada swoje wady i zalety. Przyjrzymy się zatem bliżej powyższym możliwościom.

Każdy sobie…

Zanim zostaliście parą, najprawdopodobniej posiadaliście konta indywidualne – nie dzielone z nikim. Jeżeli uważacie, że taki model zarządzania finansami w Waszym związku się sprawdza – nie musicie na siłę go zmieniać.

Tutaj należy zwrócić uwagę na to, czy koszty użytkowania dwóch oddzielnych rachunków nie są zbyt wysokie. Na rynku jest aktualnie kilka ofert, które proponują konta bez opłat lub umożliwiają uniknięcie ich.

Plusem takiego wariantu, jest niezależność finansowa każdego z partnerów.

Osobne konta wcale nie muszą wynikać z braku zaufania względem siebie, takie rozwiązanie może być podyktowane pragmatyzmem. Dwa ROR-y, to możliwość korzystania z promocji, bonusów i moneybacków – razy dwa.

System 2 + 1

Rozszerzeniem powyższego modelu jest sytuacja, w której posiadacie indywidualne rachunki i zakładacie dodatkowo jeden wspólny – który zasilacie środkami na określone wydatki.

Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, jeśli posiadanie trzech rachunków nie generuje zbyt dużych kosztów ich utrzymania. Zaletą jest tutaj zachowanie elastyczności finansowej każdego z partnerów i jednoczesne odkładanie/oszczędzanie na wspólnym koncie.

Przy takim wariancie, musicie między sobą ustalić warunki „dorzucania” się do wspólnego worka. Przede wszystkim chodzi tutaj o wysokość takiej składki. Zazwyczaj jest przecież tak, że jedna osoba w związku zarabia więcej niż druga. 

Wspólne konto bankowe

Wspólne życie, wspólne sprawy, dzielenie problemów, radości i… finansów. Decydując się na zarządzanie budżetem we dwoje, bierzecie za niego wspólną odpowiedzialność.

Taka decyzja wymaga przede wszystkim zaufania i odpowiedzialności. Wydawanie pieniędzy lekką ręką nie wchodzi w grę (chyba że posiadacie pokaźny budżet :-)). Większość wydatków (szczególnie tych większych) należy konsultować ze swoim partnerem.

Wspólny rachunek gwarantuje za to przejrzystość finansową oraz łatwiejsze zarządzanie środkami – w końcu każdy z partnerów ma wgląd do konta i jego historii. Poza tym, koszty prowadzenia (o ile w ogóle takowe są) rozkładają się tutaj na dwie osoby.

To na co trzeba na pewno zwrócić uwagę, to opłaty za wydanie i użytkowanie drugiej karty. Zakładamy bowiem, że oboje chcecie mieć „plastik” do rachunku.

Pamiętajmy również o tym, że wspólnie dzielone konto, to i wspólne odpowiadanie za zobowiązania partnera wobec innych podmiotów.

Co natomiast w sytuacji, kiedy jedno z Was chce wziąć kredyt? W większości przypadków, banki stosują tutaj procedurę, w której wymagają podpisu na umowie również od współposiadacza konta. Tak że nasza druga połówka również musi być obecna podczas zawierania takiej umowy.

Podsumujmy zalety posiadania wspólnego rachunku bankowego:

  1. Niższe (zazwyczaj) koszty prowadzenia konta.
  2. Łatwiejsze zarządzanie budżetem oraz planowanie wydatków.
  3. Przejrzystość stanu finansów.
  4. Budowanie wzajemnego zaufania, samodyscypliny i odpowiedzialności.
  5. Co dwie głowy, to nie jedna – czyli pewność terminowych opłat rachunków.

Jak więc widać, nie ma idealnego i uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Decyzję musicie podjąć sami, wybierając wariant najbardziej pasujący do waszych potrzeb i sytuacji.

Jak wygląda procedura zakładania ROR-u dla dwojga?

Sam proces otwierania rachunku, wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku konta indywidualnego. Można to zrobić osobiście w oddziale banku, przez internet, za pomocą aplikacji mobilnej lub infolinii. Niektóre banki umożliwiają również dodanie współwłaściciela do istniejącego konta.

Jeżeli zdecydujecie się na konto wspólne, poniżej prezentujemy kilka najbardziej atrakcyjnych rachunków, które umożliwiają zarządzanie nimi we dwoje. Co ważne, aby je otworzyć, wcale nie musicie być małżeństwem.

Nest Konto – Nest Bank

Co mamy w nim za darmo? Otwarcie i prowadzenie, wypłaty z bankomatów w Polsce, wydanie i użytkowanie karty płatniczej Visa (płatności zbliżeniowe, internetowe), zlecenia stałe, polecenie zapłaty, standardowe przelewy przez internet, przelewy europejskie SEPA, wpłatomaty Euronet.

Za co zapłacimy? Wypłaty z bankomatów zagranicznych – 5 zł + 3% za przewalutowanie, przelew ekspresowy – 1 zł, przelew SORBNET (ekspresowy przelew wysokokwotowy) – 15 zł, przelewy inne niż europejskie – 15 zł, wydanie dyspozycji przelewu w oddziale banku lub telefonicznie – 5 zł, wyciągi z konta w formie papierowej – 5 zł (wyciągi drogą elektroniczną – 0 zł), zmiana PIN-u i sprawdzenie salda w bankomatach BZ WBK – 5 zł.

Dodatkowe usługi – Aplikacja mobilna z funkcją komend głosowych, płatności HCE – Android Pay, możliwość założenia konta walutowego, rachunku oszczędnościowego (2,25% w skali roku) oraz lokaty Witaj 4%.

Nest Konto jako wspólne konto bankowe
  1. Otwieramy konto osobiste na tej stronie banku a następnie dodajemy współwłaściciela lub pełnomocnika. W tym celu należy zamówić kuriera lub udać się do placówki banku aby podpisać umowę. Jeżeli zdecydujecie się na drugą kartę do rachunku, koszt jej wydania i rocznego utrzymania, będzie wynosił 25 zł.
  2. Drugą opcją jest otwarcie dwóch rachunków indywidualnych oraz dodanie siebie nawzajem jako pełnomocników. Co nam daje takie rozwiązanie? Mamy dwa bezpłatne konta, dwie karty za darmo oraz szansę na skorzystanie z innych produktów banku (np lokaty).
Jak dodać pełnomocnika do konta?

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, wchodzimy kolejno w zakładki: WNIOSKI I UMOWY >> WYPEŁNIJ WNIOSEK >> KONTA >> PEŁNOMOCNIK DO KONTA OSOBISTEGO

Samo potwierdzenie wniosku, odbędzie się za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub drogą telefoniczną (rozmowa z konsultantem). Tutaj wybór zależy od naszych preferencji.

 

Inteligo PKO BP

Jakie usługi mamy bezpłatne? Otwarcie oraz prowadzenie konta, wydanie karty płatniczej (Visa, Visa „Dobro procentuje” lub MasterCard PayPass), wypłaty z bankomatów PKO i BZ WBK, standardowe przelewy internetowe, przelewy do ZUS i US, wpłata gotówki w placówce banku, zlecenia stałe, polecenie zapłaty.

Co nas będzie kosztować? Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 4 zł (prowizji można uniknąć, wykonując płatności „plastikiem” na min. 100 zł miesięcznie), wypłata z pozostałych bankomatów – 5 zł, wypłata z bankomatów za granicą – 3%, przelew europejski SEPA – 8 zł, przelewy inne niż europejskie – 50 zł, cashback – 1 zł, wyciąg papierowy – 10 zł + 5 zł za przesyłkę, wypłata środków w terminalach POS znajdujących się w oddziałach banku lub Poczty Polskiej.

Usługi dodatkowe – aplikacja mobilna IKO, możliwość otwarcia konta oszczędnościowego (1,8% w skali roku) oraz lokat terminowych, płatności i doładowania telefonu za pomocą SMS, płatności mobilne.

Inteligo jako wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe Inteligo, można założyć bezpośrednio na stronie banku. Można również otworzyć konto indywidualne na tej stronie, następnie zalogować się do bankowości online i udać się do zakładki RACHUNKI >> NA SKRÓTY >> NOWE KONTO INTELIGO. Podpis pod umową, złożysz drogą elektroniczną.

 

Alior Bank – Konto Wyższej Jakości

Co bank oferuje za darmo? Wydanie kart płatniczych (MasterCard, Visa, naklejka zbliżeniowa), użytkowanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, wpłatomaty, przelewy standardowe przez internet, telefon i w placówce banku, przelewy natychmiastowe, przelewy wysokokwotowe SORBNET, przelewy europejskie i zagraniczne, zlecenia stałe, polecenie zapłaty, wpłaty i wypłaty w placówkach banku, sprawdzenie salda i zmiana PIN-u w bankomacie.

Za co bank pobierze opłatę? Prowadzenie konta – 12 zł (opłaty da się uniknąć całkowicie, jeżeli przynajmniej jedno z Was zapewni jednorazowy wpływ na konto w kwocie 2,5 tys zł lub wydacie łącznie 700 zł kartami).

Dodatkowe usługi płatności HCE – Android Pay, płatności BLIK, iKasa (płatności mobilne w Biedronce), aplikacja mobilna, Mapa Okazji (program rabatowy), konto oszczędnościowe (do 2% w skali roku), konto lokacyjne (2,5% w skali roku).

Alior Bank – KWJ jako wspólne konto bankowe

Po otwarciu konta indywidualnego, należy udać się do oddziału banku i tam wydać  dyspozycję dodania współwłaściciela do rachunku.

Ocena internautów
[Ogółem: 10 Średnio: 4.9]