WSPÓLNE KONTO BANKOWE

WSPÓLNE KONTO BANKOWE

Konto bankowe – razem czy osobno? Przed takim dylematem staje wiele par – nie tylko tych małżeńskich. Przeanalizowanie wszystkich wad oraz zalet takiego rozwiązania, może znacznie ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Finanse to bardzo delikatny temat, ale prędzej czy później, dwoje ludzi będących ze sobą – musi podjąć i w tym względzie jakieś wiążące decyzje. Warto tutaj zaznaczyć, że oprócz posiadania jednego konta wspólnego, do wyboru są jeszcze dwie alternatywy.

Jedną z nich jest posiadanie oddzielnych rachunków. Drugą – system 2 konta indywidualne + 1 wspólne. Znalezienie optymalnego rozwiązania, będzie zależeć od sytuacji w waszym związku. Każda z tych opcji posiada swoje wady i zalety. Przyjrzymy się zatem bliżej powyższym możliwościom.

Każdy sobie…

Zanim zostaliście parą, najprawdopodobniej posiadaliście konta indywidualne – nie dzielone z nikim. Jeżeli uważacie, że taki model zarządzania finansami w Waszym związku się sprawdza – nie musicie na siłę go zmieniać.

Tutaj należy zwrócić uwagę na to, czy koszty użytkowania dwóch oddzielnych rachunków nie są zbyt wysokie. Na rynku jest aktualnie kilka ofert, które proponują konta bez opłat lub umożliwiają uniknięcie ich.

Plusem takiego wariantu, jest niezależność finansowa każdego z partnerów.

Osobne konta wcale nie muszą wynikać z braku zaufania względem siebie, takie rozwiązanie może być podyktowane pragmatyzmem. Dwa ROR-y, to możliwość korzystania z promocji, bonusów i moneybacków – razy dwa.

System 2 + 1

Rozszerzeniem powyższego modelu jest sytuacja, w której posiadacie indywidualne rachunki i zakładacie dodatkowo jeden wspólny – który zasilacie środkami na określone wydatki.

Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, jeśli posiadanie trzech rachunków nie generuje zbyt dużych kosztów ich utrzymania. Zaletą jest tutaj zachowanie elastyczności finansowej każdego z partnerów i jednoczesne odkładanie/oszczędzanie na wspólnym koncie.

Przy takim wariancie, musicie między sobą ustalić warunki „dorzucania” się do wspólnego worka. Przede wszystkim chodzi tutaj o wysokość takiej składki. Zazwyczaj jest przecież tak, że jedna osoba w związku zarabia więcej niż druga. 

Wspólne konto bankowe

Wspólne życie, wspólne sprawy, dzielenie problemów, radości i… finansów. Decydując się na zarządzanie budżetem we dwoje, bierzecie za niego wspólną odpowiedzialność.

Taka decyzja wymaga przede wszystkim zaufania i odpowiedzialności. Wydawanie pieniędzy lekką ręką nie wchodzi w grę (chyba że posiadacie pokaźny budżet :-)). Większość wydatków (szczególnie tych większych) należy konsultować ze swoim partnerem.

Wspólny rachunek gwarantuje za to przejrzystość finansową oraz łatwiejsze zarządzanie środkami – w końcu każdy z partnerów ma wgląd do konta i jego historii. Poza tym, koszty prowadzenia (o ile w ogóle takowe są) rozkładają się tutaj na dwie osoby.

To na co trzeba na pewno zwrócić uwagę, to opłaty za wydanie i użytkowanie drugiej karty. Zakładamy bowiem, że oboje chcecie mieć „plastik” do rachunku.

Pamiętajmy również o tym, że wspólnie dzielone konto, to i wspólne odpowiadanie za zobowiązania partnera wobec innych podmiotów.

Co natomiast w sytuacji, kiedy jedno z Was chce wziąć kredyt? W większości przypadków, banki stosują tutaj procedurę, w której wymagają podpisu na umowie również od współposiadacza konta. Tak że nasza druga połówka również musi być obecna podczas zawierania takiej umowy.

Podsumujmy zalety posiadania wspólnego rachunku bankowego:

 1. Niższe (zazwyczaj) koszty prowadzenia konta.
 2. Łatwiejsze zarządzanie budżetem oraz planowanie wydatków.
 3. Przejrzystość stanu finansów.
 4. Budowanie wzajemnego zaufania, samodyscypliny i odpowiedzialności.
 5. Co dwie głowy, to nie jedna – czyli pewność terminowych opłat rachunków.

Jak więc widać, nie ma idealnego i uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Decyzję musicie podjąć sami, wybierając wariant najbardziej pasujący do waszych potrzeb i sytuacji.

Jak wygląda procedura zakładania ROR-u dla dwojga?

Sam proces otwierania rachunku, wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku konta indywidualnego. Można to zrobić osobiście w oddziale banku, przez internet, za pomocą aplikacji mobilnej lub infolinii. Niektóre banki umożliwiają również dodanie współwłaściciela do istniejącego konta.

Jeżeli zdecydujecie się na konto wspólne, poniżej prezentujemy kilka najbardziej atrakcyjnych rachunków, które umożliwiają zarządzanie nimi we dwoje. Co ważne, aby je otworzyć, wcale nie musicie być małżeństwem.

NAJLEPSZE KONTA DLA DWOJGA

Wspólne konto bankowe Nest Bank

Nest Konto – Nest Bank

Co otrzymujemy za darmo?

Otwarcie i prowadzenie, wypłaty z bankomatów w Polsce, wydanie i użytkowanie karty płatniczej Visa (płatności zbliżeniowe, internetowe), zlecenia stałe, polecenie zapłaty, standardowe przelewy przez internet, przelewy europejskie SEPA, wpłatomaty Euronet.

Karta płatnicza Nest Bank

Za co zapłacimy?

Wypłaty z bankomatów zagranicznych – 5 zł + 3% za przewalutowanie, przelew ekspresowy – 1 zł, przelew SORBNET (ekspresowy przelew wysokokwotowy) – 15 zł, przelewy inne niż europejskie – 15 zł, wydanie dyspozycji przelewu w oddziale banku lub telefonicznie – 5 zł, wyciągi z konta w formie papierowej – 5 zł (wyciągi drogą elektroniczną – 0 zł), zmiana PIN-u i sprawdzenie salda w bankomatach BZ WBK – 5 zł.

Dodatkowe usługi

Aplikacja mobilna z funkcją komend głosowych, płatności HCE – Android Pay, możliwość założenia konta walutowego, rachunku oszczędnościowego (2,25% w skali roku) oraz świetnej 3-miesięcznej lokaty Witaj 4%.

Nest Konto jako wspólne konto bankowe

 1. Otwieramy konto osobiste na tej stronie banku a następnie dodajemy współwłaściciela lub pełnomocnika. W tym celu należy zamówić kuriera lub udać się do placówki banku aby podpisać umowę. Jeżeli zdecydujecie się na drugą kartę do rachunku, koszt jej wydania i rocznego utrzymania, będzie wynosił 25 zł.
 2. Drugą opcją jest otwarcie dwóch rachunków indywidualnych oraz dodanie siebie nawzajem jako pełnomocników. Co nam daje takie rozwiązanie? Mamy dwa bezpłatne konta, dwie karty za darmo oraz szansę na skorzystanie z innych produktów banku (np lokaty).

Jak dodać pełnomocnika do konta?

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, wchodzimy kolejno w zakładki: WNIOSKI I UMOWY >> WYPEŁNIJ WNIOSEK >> KONTA >> PEŁNOMOCNIK DO KONTA OSOBISTEGO

Samo potwierdzenie wniosku, odbędzie się za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub drogą telefoniczną (rozmowa z konsultantem). Tutaj wybór zależy od naszych preferencji.Wspólne konto bankowe Inteligo

Konto Inteligo

Jakie usługi mamy bezpłatne?

Otwarcie oraz prowadzenie konta, wydanie karty płatniczej (Visa, Visa „Dobro procentuje” lub MasterCard PayPass), wypłaty z bankomatów PKO i BZ WBK, standardowe przelewy internetowe, przelewy do ZUS i US, wpłata gotówki w placówce banku, zlecenia stałe, polecenie zapłaty.

Karta płatnicza Inteligo

Co nas będzie kosztować?

Miesięczna opłata za użytkowanie karty – 4 zł (prowizji można uniknąć, wykonując płatności „plastikiem” na min. 100 zł miesięcznie), wypłata z pozostałych bankomatów – 5 zł, wypłata z bankomatów za granicą – 3%, przelew europejski SEPA – 8 zł, przelewy inne niż europejskie – 50 zł, cashback – 1 zł, wyciąg papierowy – 10 zł + 5 zł za przesyłkę, wypłata środków w terminalach POS znajdujących się w oddziałach banku lub Poczty Polskiej.

Usługi dodatkowe

Aplikacja mobilna IKO, możliwość otwarcia konta oszczędnościowego (1,8% w skali roku) oraz lokat terminowych, płatności i doładowania telefonu za pomocą SMS, płatności mobilne.

Inteligo jako wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe Inteligo, można założyć bezpośrednio na stronie banku.

Można również otworzyć konto indywidualne na tej stronie, następnie zalogować się do bankowości online i udać się do zakładki RACHUNKI >> NA SKRÓTY >> NOWE KONTO INTELIGO. Podpis pod umową, złożysz drogą elektroniczną.Wspólne konto bankowe Millennium Bank

Millennium Bank  – Konto 360°

Czym charakteryzuje się rachunek?

Prowadzenie konta, korzystanie z kart, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą będą darmowe, jeśli spełnicie 2 warunki:

 1. Zapewnicie łączny wpływ na nowo otwarty rachunek w wysokości minimum 1 tys. zł – wpływy mogą pochodzić od was obojga i będą sumowane (przykładowo: jedno z Was otrzyma przelew na 900 zł a drugie na 950 zł = łącznie 1850 zł).
 2. Wykonacie przynajmniej jedną transakcję kartą płatniczą lub BLIKIEM.

Powyższe warunki obowiązują od pierwszego pełnego miesiąca, po miesiącu w którym zostało otwarte konto. Jeśli więc otworzycie rachunek np. w połowie czy przed końcem października – oba warunki należy spełnić dopiero w listopadzie.

Co w sytuacji, kiedy w danym miesiącu nie uda się Wam spełnić warunków?

Za prowadzenie konta zapłacicie wtedy 8 zł. Prowizja za korzystanie z karty wyniesie 7 zł. Wypłaty z bankomatów BZ WBK i Planet Cash – 1 zł, pozostałe maszyny w kraju – 5 zł. Bankomaty zagraniczne – 2,5% + 2% za przewalutowanie transakcji.

Warto jednak dodać, że opłaty za obsługę karty oraz wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą nie są pobierane przez pierwsze 2 miesiące od otwarcia konta.

Wydanie karty VISA Konto 360° – także dla współwłaściciela – jest bezpłatne.

Kartami zapłacimy zbliżeniowo i w internecie.

Nowoczesne formy płatności telefonem BLIK oraz HCE – Android Pay.

Bankowości internetowa oraz aplikacja mobilna. Rabaty u partnerów banku za płatności kartą w ramach programu INSPIRACJE.

Posiadacze Konta 360° są objęci ubezpieczeniem „Pakiet Bardzo Pomocny”:

 • assistance domowy zapewnia wizyty specjalistów w razie awarii urządzeń RTV, AGD, PC
 • assistane medyczny zapewnia wizyty lekarza, pielęgniarki, transport medyczny, dowóz leków

W ciągu 12 miesięcy, możemy skorzystać maksymalnie z 7 różnych interwencji – tj. jedna wizyta lekarza, jedna wizyta hydraulika, jedna wizyta pielęgniarki, itd.

Pakiet jest darmowy przez pierwszy rok, potem kosztuje 4,99 zł miesięcznie. Jednak nie jest obowiązkowy i można z niego w dowolnym momencie zrezygnować.

Karta płatnicza Millennium Bank

Usługi dodatkowe

Bezpłatne: wpłatomaty, standardowe przelewy przez internet, przelewy na nr telefonu oraz e-mail, zlecenia stałe, polecenie zapłaty, wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banku.

Płatne: przelew europejski SEPA – 5 zł, przelew w placówce banku – 7,99 zł, przelew zagraniczny (inny niż SEPA) – 0,5%, przelew natychmiastowy – 5 zł.

Konto 360° jako rachunek dla dwojga

Po otwarciu rachunku indywidualnego, należy udać się do oddziału banku wraz z przyszłym współwłaścicielem konta i tam dopełnić formalności. Konto można otworzyć na tej stronie Millennium Bank.Wspólne konto bankowe BZ WBK

Bank BZ WBK  – Konto Jakie Chcę

Jakie są główne atuty konta?

Rachunek jest prowadzony bezpłatnie. Wydanie Karty Dopasowanej Visa lub MasterCard jest darmowe – także dla współwłaściciela. „Plastki” posiadają funkcje płatności zbliżeniowych, internetowych oraz cashback.

Wypłaty z bankomatów BZ WBK – 0 zł. Wypłaty z pozostałych terminali w kraju są darmowe dla osób do 26 roku życia (osoby powyżej 26 lat – 5 zł). Gotówkę z bankomatów można wypłacić bez żadnych prowizji za pomocą BLIK-a. Jak to zrobić? Zobacz artykuł Wypłata z bankomatu bez karty.

Wpłatomaty BZ WBK – 0 zł. Zwykłe przelewy przez internet również nie kosztują nic. Polecenie zapłaty, wyciągi z konta w formie papierowej oraz elektronicznej są bezpłatne. Autoryzacyjne kody SMS – 0 zł. 

Płatności BLIK, HCE – Android Pay, portfel cyfrowy Masterpass, aplikacja BZWBK24 mobile.

Szczegółowe informacje o rachunku BZ WBK, zamieściliśmy w artykule – Konto Jakie Chcę.

Kiedy możemy sięgnąć do portfela?

W przypadku miesięcznego rozliczania się za korzystanie z karty. Do wyboru mamy 3 opcje i klient sam może zdecydować z której z nich skorzysta:

1.) opłata stała w wysokości 3 zł

2.) opłata warunkowa w wysokości 5 zł, której można uniknąć wykonując kartą min. 5 transakcji

3.) opłata warunkowa w wysokości 5 zł, której można uniknąć wydając kartą min. 500 zł.

Karta Dopasowana Visa - Konto Jakie Chcę BZ WBK
Karta Dopasowana Visa – Konto Jakie Chcę BZ WBK
Karta Dopasowana MasterCard - Konto Jakie Chcę BZ WBK
Karta Dopasowana MasterCard – Konto Jakie Chcę BZ WBK

Rachunek BZ WBK jako wspólne konto bankowe

Po otwarciu rachunku indywidualnego, należy udać się wraz z przyszłym współwłaścicielem do któregoś z oddziałów banku i tam podpisać umowę o dodaniu współposiadacza. Konto można otworzyć na tej stronie BZ WBK.

Ocena internautów
[Ogółem: 14 Średnio: 4.9]