KARTA WIELOWALUTOWA

KARTA WIELOWALUTOWA

Karta wielowalutowa Pekao, to dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i możliwość płatności w kliku walutach za pomocą jednej karty. Posiadając „plastik” od Pekao, klient ma możliwość przeprowadzania transakcji krajowych, zagranicznych i internetowych w PLN, USD, EUR, CHF i GBP. Płatności oraz wypłaty odbywają się bez przewalutowania.

W przypadku zwykłych kont walutowych, właściciel musi otwierać dodatkowe rachunki w danej walucie, aby otrzymać do nich specjalnie dedykowane karty. Taka sytuacja powoduje, że klient często stwierdza zbyt dużą ilość „plastiku” w swoim portfelu.

Oczywiście kłopoty pojawiają się także w przypadku zgubienia czy kradzieży kart, ponieważ każdą z osobna trzeba później zastrzegać. Posiadając jedną kartę, właściciel nie ma tylu zmartwień.

Aby uniknąć przewalutowania transakcji, klient musi posiadać na danym koncie walutowym odpowiednią ilość środków. System banku automatycznie rozpoznaje w jakiej walucie posiadacz dokonuje płatności i ściąga ją z odpowiedniego konta.

Płacąc za zakupy w Niemczech 20 euro, zostanie obciążony rachunek w tej walucie. Wydając pieniądze w UK czy Szwajcarii, zostanie obciążone konto odpowiednio w GBP i CHF. Wakacje i wydatki w USA? Księgowanie transakcji odbędzie się w USD. Płatności na terenie Polski, będą rozliczane z konta złotówkowego PLN.

A co w przypadku, jeśli na danym koncie nie będziemy posiadać wystarczającej ilości środków, aby uregulować płatność w danej walucie? W takiej sytuacji, cała transakcja będzie rozliczona w walucie PLN.

Przykład: Jeśli na Twoim koncie jest 15 euro, a za obiad musisz zapłacić 15,50 euro – cała transakcja obciąży Twoje konto złotówkowe. Ponieważ bank nie przewiduje opcji księgowania części środków z konta walutowego i „dobierania” reszty z konta PLN.

Kolejnym wyjątkiem w księgowaniu transakcji jest sytuacja, kiedy dokonujemy płatności w walucie innej niż PLN, EUR, USD, GBP i CHF. W takim przypadku transakcja zostaje przewalutowana na USD a następnie na PLN (po kursie organizacji MasterCrad).

Karta wielowalutowa Pekao MC Debit FX
Karta wielowalutowa Pekao MC Gold FX

Karta wielowalutowa – opłaty

Prowizje za użytkowanie karty wielowalutowej, przedstawiają się następująco: MasterCard Debit FX – 6,99 zł, a MasterCard Debit Gold FX – 9,99 zł. Klient może uniknąć opłaty, jeżeli dokona kartą przynajmniej 4 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę.

Karty umożliwiają bezpłatne wypłaty z bankomatów UniCredit w Europie. Dodatkowo, karta Gold umożliwia darmowe pobieranie środków z bankomatów na całym świecie (przy wpływach na konto w kwocie min. 5 tys. zł).

Wypłata gotówki z pozostałych bankomatów zagranicznych – 2% dla wszystkich walut. Wypłata gotówki z bankomatów w Polsce – Pekao SA – 0 zł, sieć Euronet – 1,49 zł, pozostałe bankomaty – 2%.

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku: 1,10 USD – 0,99 EUR – 1,39 CHF – 0,69 GBP.

Sprawdź również artykuł – jak założyć konto bankowe przez internet.

Ocena internautów
[Ogółem: 17 Średnio: 3.8]